Expert Dev, s.r.o.

Webové stránky
na míru

Vytvoříme vám profesionální webové stránky, které ušijeme přímo na míru vašim potřebám. Takové, které dokáží vašim klientům ukázat, že jste v oboru opravdovými profesionály. Budujeme jak statické weby, tak i rozsáhlé dynamické webové stránky, které převyšují dnešní standardy a jsou plně optimalizované pro různá zařízení. Dbáme na pojetí moderní architektury a uživatelské přívětivosti. Umíme vyladit obsahové části webu tak, aby je vyhledávače rychle přijali a posouvali ve výsledcích vyhledávání na nejvyšší příčky.

0
Let zkušeností
0
Specialistů
0 +
Klientů
0 k+
Splněných úkolů
Webové stránky na míru

Unikátní web pro vaše podnikání

Rychlost a mobilní optimalizace: vaše stránky budou rychlé a plně optimalizované i pro mobilní zařízení, což zlepší uživatelskou zkušenost a SEO výsledky.

Čistý kód: investujeme do kvality. Naše stránky jsou postaveny na čistém a efektivním kódu, což usnadňuje údržbu a budoucí rozšíření.

Kvalitní CMS: uživatelsky přívětivý a flexibilní správce obsahu, který umožňuje snadnou aktualizaci a správu vašeho webu.

Neomezená rozšiřitelnost: s našimi řešeními se váš web může snadno rozšiřovat a přizpůsobovat vašim rostoucím potřebám.

Originální design a funkce: každý projekt je jedinečný. Nabízíme originální design a funkce, které jsou navrženy speciálně pro vaše podnikání.

Reference

Nově vybrané reference

Tvorba webových stránek

Pro koho jsou weby na míru?

Spolehněte se na zkušené vývojáře!

Proč mít webové stránky na míru od Expert Dev?

Dodržujeme termíny

Co si domluvíme, to také dodržíme. Zakládáme si na fungující a proaktivní spolupráci. Včasný a rychlý termín je pro nás důležitý.

Tým profesionálů

Máme komplexní tým specialistů pro různé oblasti. Díky tomu tvoříme úspěšné projekty pro podnikatele jakéhokoliv zaměření.

Příjemné ceny

Veškeré naše služby nabízíme za přívětivé ceny bez skrytých poplatků, které odpovídají potřebám a rozpočtu našich klientů.

Technická podpora

Klientům poskytujeme pravidelný servis i poradenskou činnost. Nenecháme vás v tom samotné a budeme tu pro za všech okolností.

Proberme to společně

Kontaktní formulář

Máte zájem o některou z našich nabízených služeb? Potřebujete poradit a společně probrat váš projekt? Pomůžeme vám s výběrem ideálního řešení právě pro vás.
FAQ

Časté otázky a odpovědi

Nejprve připravíme návrh webové stránky, který vám předložíme ke schválení. Jakmile budete s webem spokojeni, pustíme se do finální realizace. Během tvorby webu je pro nás samozřejmostí responzivita, přehlednost a rychlost načítání. 

Přesná cena za webové stránky na míru se odvíjí od mnoha faktorů. Na základě vašeho rozpočtu a funkcionálních požadavků vám rádi stanovíme cenovou nabídku. Společně najdeme ideální řešení pro vaše podnikání.

K dispozici máme zkušený tým copywriterů, který je připraven vytvořit vám poutavé texty pro jakýkoliv web. Pokud však máte k dispozici vlastní texty nebo nápady, po domluvě je můžeme bez problémů zakomponovat na web. 

Pro webové stránky využíváme moderní redakční systémy, ve kterých je jakákoliv úprava obsahu jednoduchou záležitostí. O veškeré změny aktualizace se rádi postaráme za vás. 

Doba vývoje webu záleží na finálním rozsahu webového řešení a doplňkových službách. Webové stránky na míru většinou dodáváme v rozsahu 1–3 měsíců. Vše lze výrazně urychlit díky pravidelné komunikaci. 

Jazykové mutace webu jsou pro nás běžnou záležitostí. Některé weby našich klientů prezentují obsah například i ve čtyřech jazycích.

Weby na míru i další služby poskytujeme po celé republice! Veškeré záležitosti s vámi rádi probereme telefonicky, online formou nebo se můžeme setkat osobně v našich kancelářích ve Zlíně.

Nabízíme po celé čr

Naše služby
neznají hranic

Mapa České republiky s vyznačenými lokalitami, kde společnost Expert Dev nabízí své služby
  • Zlín
  • Brno
  • Praha
  • Olomouc
  • Ostrava a další
Content hub

Obsahové centrum

Tvorba webových stránek

webovými stránkami se setkáváme každý den. Usnadňují nám zjišťování potřebných informací, nákupy, poskytují nejrychlejší možnost komunikace a sdělení informací. Téměř každá společnost má dnes svoji vlastní webovou stránku, na které prezentuje své počínání a sděluje zákazníkům své úspěchy nebo nabídky. Stejně tak jednotlivci, kteří poskytují své služby, dnes volí k prezentaci webové stránky. Zkrátka se bez webových stránek při snaze o efektivní reklamu neobejdeme.

Jak ale vlastně tvorba webových stránek probíhá? Jak vytvořit webové stránky, tak aby úspěšně prezentovaly moji firmu, efektivně sdělovaly potřebné informace a lákaly nové návštěvníky? Pokud si na tyto otázky snažíte odpovědět, jste na správném místě, jelikož náš webový průvodce vám popíše celý obsáhlý proces tvorby webových stránek, od A až do Z.

Co je webová stránka?

Webová stránka většinou ve formě textu a multimédií zprostředkovává uživateli informace pomocí webového prohlížeče. V praxi to znamená, že já, jako uživatel webového prohlížeče, mohu libovolně navštěvovat tyto stránky např. při čtení zpráv na známém portálu idnes.cz, nakupování na některém z e-shopů jako je alza.cz nebo sledování videí na nejznámějším video portále youtube.com. Za každou z těchto adres se nachází komplexní systém, který se skládá z jednotlivých webových stránek a dohromady tvoří celý web. To znamená, že web bude celý portál idnes.cz zahrnující všechny kategorie, jednotlivé články nebo rubriky, které již nazýváme jednotlivé webové stránky.

Znázornění tohoto rozdílu můžeme hledat v adrese, kterou používáme k otevření konkrétního webu nebo webové stránky.  

Každá webová stránka má svoji unikátní adresu neboli odkaz, obecně se používá zkratka URL (Uniform Resource Locator). Tato webová adresa sděluje webovému prohlížeči, jakou  stránku zobrazit. Skládá se z několika slov nebo znaků oddělených lomítkem a způsob složení adresy nám krásně ukazuje rozdíl mezi jednotlivými webovými stránkami a celým webem.

Na prvním místě najdeme název webu (například idnes.cz), odkaz však pokračuje kategorií pro zprávy pro město Praha a následně názvem samotného článku. Celý web se tedy skládá z větvení jednotlivých stránek, kdy každá obsahuje rozdílné informace, multimédia a plní různý účel.

Proč jsou webové stránky důležité?

Stejně jako jsme nastínili v úvodu textu, webové stránky jsou dnes již neodmyslitelnou součástí prezentace každé firmy a slouží ke sdělování neuvěřitelného množství informací, a to téměř okamžitě. Naučili jsme se webové stránky využívat na denní bázi a díky tomu nám v mnoha ohledech usnadňují život. Proč je ale důležité do webových stránek investovat čas, peníze a snažit se, aby se web vyjímal nad weby ostatních firem? Protože web firmy se výrazně podílí na firemní image.

Mnoho návštěvníků našeho webu se touto formou setkává poprvé, a web tedy výrazně ovlivňuje a utváří názor na danou firmu nebo službu. Proto je velmi důležité, aby se zákazník při procházení webu cítil dobře, našel potřebné informace a zvládl se na webu orientovat. V poslední době se čím dál více také klade důraz na vizuální stránku webu, jelikož to je právě v mnoha případech to, co zákazníka nejvíce zaujme a dodá mu nějaký prvotní pocit o firmě.

Obsah webu

Myslíte si, že by web měl obsahovat veškeré informace o fungování vaší firmy a vše detailně popisovat? Méně je někdy více, a to platí i v případě budování webu. Zákazník by neměl strávit hodiny procházením webu a hledáním informace v nekonečně se větvících webových stránkách a dlouhých textech, ale rychle a obratně najít přesně to, co hledá.

Web může být tedy samozřejmě konstruován jednoduše (např. v případě webu restaurace), nebo naopak komplexně s nepřeberným množstvím informací (např. portál wikipedia). Při tvoření webu je tak důležité si uvědomit, k čemu vlastně bude můj web sloužit, jaké informace by měl obsahovat, jak je uživateli efektivně podat a které informace jsou naopak zbytečné nebo zdlouhavé.

Obtížnost budování webových stránek

Jak moc je vlastně těžké vytvořit si vlastní web? Zvládnu to sám bez pomoci odborníků? Je k vytvoření vlastního webu potřeba důkladné studium daného tématu?

To samozřejmě záleží na vás a na povaze webu. Čím více úsilí a času věnujete budování webových stránek, tím lepší výsledek bude.

V případě, že nejste sám znalý samotného procesu tvoření webových stránek, jste schopni i bez pomoci odborníka vytvořit kvalitní web. V dnešní době k tomuto účelu existuje několik nástrojů, které jsou přehledné a jednoduché na ovládání a umožní nám během chvilky vytvořit fungující web. V mnohých případech tyto portály poskytují i zaregistrování domény hosting celého webu. Na druhou stranu jste neustále limitováni již vytvořeným systémem nebo šablonou.

Pokud tedy máte v plánu vytvořit specifický web odlišitelný od ostatních, jste nuceni si celou infrastrukturu webu a všechny náležitosti zařídit sami téměř od nuly – od zaregistrování domény až po finální úpravu obsahu jednotlivých webových stránek. Některé fáze tohoto procesu jsou poměrně náročné a zdlouhavé nebo vyžadují hlubší znalost daného tématu.

Jak vytvořit webové stránky

Hosting

Každý web obsahuje nějaká data. Čím větší web je, tím větší objem dat zabírá. Jednoduchá webová stránka s pár větami textu nejspíše nebude objemná, ale pokud již chceme na svůj web nahrávat fotky nebo se rozhodneme využít kvalitní grafiku, objem dat se poměrně zvýší. Všechna tato data musí být uložena na nějakém úložišti tak, aby mohla být kdykoliv přístupná z jakéhokoliv místa na zemi pomocí internetu. Proto je nezbytné pro náš web využít hosting.

Některé firmy nabízejí služby ukládání dat vašeho webu na vzdálené disky, které firma udržuje v provozu a o data se stará tak, aby váš web mohl být neustále v provozu.

Pouze u nás existují desítky firem poskytujících webhosting, které zákazníkům nabízejí různé cenové tarify dle požadavků zákazníka. Cena se pak liší dle nároků samotného webu. Na co tedy myslet a dbát při výběru kvalitní hosting služby?

  • Objem dat, který náš web zabere
  • Přítomnost nástroje pro úpravu webu
  • Zabezpečení dat
  • Podpora skriptů, databází a programovacích jazyků
  • Zákaznický servis

Mezi nejznámější poskytovatele hosting služeb u nás patří např. active24.cz, wedos.cz nebo forpsi.cz. Existuje však mnohem více poskytovatelů, záleží jen na vás, zdali budou jejich služby pro váš web vyhovující. Mnoho portálů poskytujících webhosting nabízí často i registraci domény, a to zejména v zahraničí, kde tyto portály často nabízí i nástroje na budování webových stránek.

Hosting služby nebývají nejdražší položkou v ceníku při tvorbě webových stránek, nejlevnější tarif se pohybuje okolo 50 Kč/měsíc, za spolehlivější hosting však zaplatíme i 250 Kč/měsíc – i se zabudovaným zabezpečením. (Ceny dle webu active24.cz)

Doména

Jak jsme si již řekli v úvodní kapitole, URL každé webové stránky se skládá z několika částí, a na prvním místě se nachází samotný název webu. Hraje velmi důležitou roli, protože je základní stavební kámen celého webu. Nazýváme ho doména.

Bez domény by nemohl žádný web fungovat. Každý web má svoji jedinečnou doménu, kterou není možné použít více než jednou. Při vstupování na libovolný web zadáváme tuto doménu do adresového řádku prohlížeče – např. zmiňovaný portál idnes.cz.

Doména funguje jako základní identifikátor našeho webu. Jako doménu používáme nejčastěji název naší firmy, ale volba je čistě na nás a není ničím limitována. Jelikož je ale každá doména unikátní a nemůže být využita více než jednou, problém nastává, pokud chcete využít pro váš web takovou doménu, která je známá širšímu okruhu lidí. Např. pokud by si někdo chtěl založit web jehož doména by byla příjmení nebo jméno dotyčného, může pravděpodobně počítat s tím, že daná doména již bude zaregistrovaná.

V mnoha případech se stává, že „populární“ domény bývají registrovány za nižší částky a poté nabízeny k prodeji za jednorázový poplatek, který již bývá mnohonásobně vyšší než původní měsíční tarif. Pokud tedy plánujete založit web, neměli byste příliš dlouho čekat.

Domény (stejně jako celá URL) nepodporují diakritická znaménka ani složitější znaky. Pokud je tedy vaše vysněná doména již zaregistrovaná, můžete v ní například zkusit oddělit dvě slova spojovníkem. Nepřehánějte to však s délkou, to zákazníkům pouze znepříjemní objevování a zapamatování vašeho webu a značky.

Jak vybrat ideální doménu?

  • Jednoduše zapamatovatelná
  • Krátká (ideálně 5-10 znaků)
  • Výstižná pro obsah webu
  • Unikátní (nezaměnitelná s jiným, již existujícím webem)

Zaregistrovaná doména se dá využít i k dalším užitečným věcem – např. jako osobní nebo firemní e-mailová adresa s vlastní schránkou. K obchodním záležitostem tak můžete využívat hned několik e-mailů s vaší doménou. Tuto službu taktéž zpravidla poskytuje ta firma, která vám zajišťuje hosting a v dnešní době již bývá zahrnuta přímo v ceně. V praxi bude vaše e-mailová adresa vypadat následovně: libovolnejmeno@vasedomena.cz.

Každá doména a každý web obsahuje také příponu (.cz, .sk, .com, .org), neboli doménu 1. řádu. Nejčastěji se využívá koncovka dle geografické lokality webu čili pro Českou republiku odpovídá přípona .cz. Top level domain 1. řádu tedy zpravidla rozdělujeme na dvě skupiny – generické a geografické. Geografické domény jsou pochopitelně specifické pro daný stát (.cz, .uk, .de, .sk). Generické domény jsou poté všeobecně zaměřené (.com, .net, .org). Přípona je však opět libovolná a záleží jen na vás, kterou si vyberete. Na výběr jsou již stovky přípon a pravidelně přibývají. Tímto způsobem se dá opět vyřešit problém již zaregistrované domény, jelikož již jednou využitá doména s příponou .cz se dá znovu zaregistrovat s libovolnou odlišnou příponou.

Registrace generických nebo geografických domén bez jakékoliv formy hostingu nebo dodatečných služeb je poměrně levná záležitost, doména.cz vás vyjde ročně na přibližně 150 Kč.

Existují také specifické přípony, které pomohou váš web odlišit od ostatních. Ať už se jedná o doménu .art, .cafe, .beer nebo .business. Díky specifické doméně můžete dávat najevo své obchodní zaměření. Tyto typy domén ale jsou již o něco dražší, cena se může až několikanásobně zvýšit.

Vývoj webových stránek

Pokud jste již úspěšně zaregistrovali doménu ideální pro váš budoucí web a sjednali si hosting pro ukládání dat – ať už u jednoho poskytovatele nebo více, jste připraveni na samotný rozvoj webu, vizualizaci a vytvoření jeho finální podoby.

Jak už bylo párkrát zmíněno, mnoho portálů poskytuje nástroje pro jednoduché tvoření webu dle šablony a již existujících prvků. Pro vás jako pro finálního uživatele se tak řada kroků usnadní, ale skutečný proces tvoření webu je mnohem složitější.

Programování webu

Aby se web choval dle vašich požadavků, je nutné informace zakódovat tak, aby byly pro počítač srozumitelné a zobrazovaly se na webu tak, jak potřebujeme. Počítač nezná žádné moderní nástroje jako grafické prostředí, formátování textu, jeho zarovnání nebo zobrazování obrázků. Tento krok nám usnadňují programovací jazyky. Umožňují pomocí příkazů ovládat téměř všechny prvky webu, ať už se jedná o text nebo multimédia. I nástroj určený k jednoduchému tvoření webových stránek je pouze grafické prostředí, které vaše akce převádí na kód srozumitelnější počítači.

Front End a Back End vývoj

Při vývoji kvalitního a objemného webu se do práce zapojuje rovnou několik osob, ať už se jedná o programátory, testery nebo designéry. Komplexní weby s celou řadou webových stránek, které slouží ke kvalitní prezentaci značky, jsou složitou záležitostí a je nutné, aby na něm pracoval tým zkušených pracovníků, kteří budou navzájem spolupracovat a doplňovat se. Vývoj webu v dnešní době dospěl do takové úrovně, že již nedefinujeme webové vývojáře pouze jedním termínem, ale obor se již rozšiřuje na několik kategorií. Jedním z rozdělení je Front End a Back End.

Front End a Back End jsou dva typy vývoje a zároveň dvě rozdílné úrovně webových stránek. Oba pojmy jsou klíčové a musí fungovat ruku v ruce, pokud chceme ve finále dosáhnout kvalitního a fungujícího webu.

Nejjednodušší rozdělení Front End a Back End vývoje je následující:

Front End vývojář pracuje na té části webu, kterou vidí uživatel a aktivně s ní pracuje nebo ji využívá. Čili se stará o obsah webu, o jeho vzhled, písmo, styl atd. Zkrátka vše, co je ve finále dostupné pro návštěvníky stránky, a vše co reálně využíváme.

Back End vývoj naopak znamená starost o všechny funkce webu, které jako běžný uživatel nevidíme, ale udržují web v provozu a neobejdou se bez nich. Dá se nazvat i jako „serverová část“ webu, a samozřejmě se tedy jedná i o techničtější část vývoje. Back End vývojář se tedy bude starat o způsob ukládání a načítání dat, spolupráce s databázemi a dalšími weby.

V praxi to znamená, že pokud jako uživatel budu na portále YouTube přehrávat video, budu se pomocí Front End části na webu orientovat a pomocí grafického prostředí vybírat video které chci přehrát. Ale přehrání samotného videa čili načtení souboru videa ze serverů Google je již záležitost čistě Back End části webu.

Základní Front-end i Back-end nástroje jsou hned několik programovacích jazyků, stejně tak frameworks nebo libraries (knihovny). Framework je nástroj, díky kterému mohou jednotlivé technologie a programy mezi sebou komunikovat a fungovat tak, abychom je mohli při vývoji webu používat.  Díky libraries můžeme využít již někým napsaný kód tak, aby nám byla ušetřena práce a my nemuseli programovat web od nuly, ale jen měnili kód tak, jak my potřebujeme.

Ty nejznámější a nejpoužívanější libraries a frameworks jsou např. jQuery (JavaScript), SASS (CSS) nebo React.js (JavaScript).

Jaké nástroje se tedy k vytváření Front End části webu využívají?

HTML (Hypertext Markup Language)

Díky HTML můžeme psát základní strukturu webových stránek, kde jsme díky jednotlivým tagům (příkazům) schopni přidávat a upravovat obsah webu čili formátovat text nebo přidávat obrázky je v HTML možné.

CSS (Cascading Style Sheets)

CSS nám výrazně zjednodušuje tvorbu obsahu webových stránek. Díky CSS můžeme na naši stránku využít již existující styly a upravovat a zdokonalovat tak strukturu webu vytvořenou pomocí HTML.

JavaScript

Díky JavaScriptu dodáváme našemu webu funkčnost. Můžeme tak na web dostat řadu interaktivních doplňků, dokonce nám umožní na stránce spouštět jednoduché hry a celý web tak získá úplně jiný rozměr a bude pro návštěvníky zábavnější a zajímavější.

Pokud se chystáme vyvíjet Back End část webu, pravděpodobně sáhneme po některém z následujících nástrojů:

PHP

PHP je programovací jazyk vytvořený typicky pro vývoj webových stránek a specificky vytvořený pro programování „serverové části“ webu. Je tak typickým nástrojem pro vývoj Back End.

C++

C++ je naopak programovací jazyk se širším spektrem možností, splňuje řadu požadavků a poskytuje mnoho možností, je tak vhodný i pro využití v Back End vývoji webu.

JavaScript

JavaScript, který jsme již uvedli jako Front End nástroj, je opět díky své variabilitě a nekonečným možnostem vhodný i pro Back End tvorbu webu.

Uvedené nástroje jsou však jen výčet z řady dalších, které můžeme využít při tvorbě webových stránek. Možnosti vývoje webových stránek se tak každým dnem rozvíjí a tvorba webových stránek tak je více a více bližší i pro méně znalé v tomto oboru.

Full Stack vývoj

Možná jste se již při získávání informací o webových stránkách setkali s termínem Full Stack vývojář. Full Stack zahrnuje vývoj Front End i Back End části webu. V dnešní době se již jednotlivé obory staly natolik specifické, že se nedoporučuje zvolit si jednoho vývojáře pro kompletní, Full Stack vývoj webu. Některé společnosti však ve svém týmu mají osobu označenou jako Full Stack vývojář, který je znalý v obou oborech, vidí spojitosti mezi jednotlivými prvky webu a je schopný týmu Front End nebo Back End vývojářů vznést kritiku nebo doporučení.

Zabezpečení webu

Hrozby při tvorbě webových stránek

Vlastnictví webových stránek souvisí s množstvím nebezpečí, jelikož jsou naše data umístěna online a dostupná ze všech zařízeníinternetovým připojením v jakýkoliv čas, přesně jako jsme uvedli pár kapitol zpět. Právě díky tomu, že jsou data našeho webu dostupná a navržená tak, aby se dala upravit odkudkoliv, je jasné, že stejně tak by mohl upravovat náš web a data někdo jiný než my nebo osoba tím pověřená.

Tento problém trápí často zejména stránky s velkou návštěvností nebo stránky velké nebo národní firmy, které bývají často terčem poškozování hackery. Možností, jak poškodit web je v dnešní době již nespočet, a s vývojem technologií stoupá stejně rychle i výzkum způsobů, jak tyto technologie prolomit a zneužít. Ať už se jedná o přetížení a následný výpadek vašeho webu, nebo kompletní převzetí kontroly a změna obsahu webu ve prospěch útočníka, měli byste se jako vlastník webu o tuto možnost zajímat a adekvátně se na ni připravit.

Hacking si od vzniku internetu a masivního využívání technologií prosadil své místo na scéně a v dnešní době již je známý. Ať už se jedná o napadení počítače jednotlivých osob za účelem zisku, využívání výkonu dotyčného, poškození firmy, nelegální masivní propagace nebo prosazování politických nebo aktivistických názorů.

Pokud má tedy vaše webová stránka vysokou návštěvnost nebo se věnuje se tématu, které se mnohdy dostává do politického nebo aktivistického střetu, je možné, že se může stát terčem útoku.

Zabezpečení webu

Mnoho firem poskytujících hosting dnes nabízí ve svých službách zahrnutou i zvýšenou péči o vaše webové stránky a data ve formě zabezpečení. To nám za drobný příplatek může jednoznačně usnadnit práci a starosti s napadeným webem.

Samotné zabezpečení webu poskytované danou firmou v praxi zahrnuje monitorování podezřelých aktivit na serveru, podezřelých pokusů o přihlášení atd. Samozřejmě také následného okamžitého servisu a řešení problému v případě napadení webových stránek.

Ač může být zabezpečení dat poskytované danou firmou sebelepší, my, jako vlastník webu můžeme udělat několik zásadních chyb, které nás mohou stát kontrolu nad webem a spoustu času stráveným řešením problémů. Naše vlastní neopatrnost je v tomto případě klíčovým faktorem a může nám způsobit ohromné množství škody. A i to nejlepší zabezpečení nás před ní neochrání.

Je dobré se tedy při zakládání webu, následné péči a průběžných kontrolách řídit několika jednoduchými pravidly, ale ze všeho nejvíc se vyplatí být ostražitý, ověřovat si informace, a když si nejsem jistý poradit se s odborníkem (nejčastěji se společností poskytující hosting nebo péči o moje webové stránky).

Výsledkem bude mnohem důvěryhodnější web, jelikož zákazník se na našem webu bude cítit bezpečněji a nebude se např. bát skrz náš webový portál nakupovat nebo sdělit některý z osobních údajů jako je e-mail nebo své jméno.

Jakými pravidly se tedy řídit, abychom předešli možnému zneužití našich webových stránek?

  • Zvolit si kvalitní a silné heslo do administrátorských portálů

Tento bod je klíčový, jelikož při zvolení jednoduchého hesla se do editorské části našich webových stránek může dostat úplně každý a stránky dle libosti upravovat. Samotný portál většinou při tvorbě hesla radí, jak vytvořit silné heslo a vyžaduje od vás několik faktorů heslavelká a malá písmena, znaky nebo čísla.

  • Mít přehled o tom, kdo má kam přístup a co může upravovat.

O webové stránky se většinou stará několik lidí, ať už se jedná o content editory, analytiky nebo programátory. Měli bychom tedy mít jasný přehled o tom, kdo má přístup do jakých administrátorských nástrojů a co vše může upravovat. Většina administrátorských portálů dnes nabízí jasný přehled o tom, komu jsme přístup udělili a práva můžeme kdykoliv změnit.

  • Využívat kvalitní a důvěryhodný hosting.

Pro služby webového hostingu bychom měli využívat kvalitní, známou a zavedenou firmu, která již není amatérem v tomto oboru. Nejen, že se pravděpodobně setkáme s lepším servisem a možnostmi, ale budeme mít jistotu, že firma má za sebou mnoho spokojených zákazníků a dokáže nám pomoci předejít možným hrozbám.

To, že nějaká firma poskytuje kvalitní hosting, se můžeme přesvědčit jednoduchým průzkumem uživatelských recenzí. U kvalitních a známých firem najdeme většinou zmínku o poskytování služeb pro známé firmy i přímo na jejich webu.

  • V případě potřeby svěřit web do péče profesionálů

Pokud se při vývoji webu dostanete do fáze, kdy již nejste schopni zvládat kompletní péči o web sami, nikdy není pozdě na svěření webu do péče profesionálů. Tato služba bývá samozřejmě zpoplatněná, ale na oplátku získáte o mnoho méně starostí a tým profesionálů se o vaše webové stránky bude starat kompletně za vás. Mnohdy je tato služba nabízená již od firmy, která vám poskytuje hosting.

  • Udržovat software a webové aplikace aktualizované

Každý web běží na nějakém systému. Ať už se jedná o operační systém serveru, na kterém máme uložená data, jednotlivé aplikace a nástroje usnadňující péči o web, samotné programovací jazyky nebo pluginy, vždy bychom měli náš software udržovat aktualizovaný na nejnovější verzi. Nejen, že nám nová verze většinou přináší více funkcí nebo opravuje nedostatky té předchozí, ale také umožní systému bránit se vůči novým typům virů a dalším možnostem napadení.

V případě, že se nám o web stará určitá společnost, aktualizace jednotlivých částí webu je mnohdy jejich parketa a vy se tedy nemusíte bát, že by váš web běžel na zastaralých programech. Nezapomeňte však kontrolovat aktuálnost redakčních systémů a nástrojů na úpravu webu, o které se již tato firma nestará.

  • SSL certifikát

K předejití kradeným datům v průběhu přenosu napříč internetem byla vyvinuta forma ochrany pomocí SSL certifikátů (Secure Sockets Layer). Web opatřený tímto systémem můžeme jednoduše rozeznat ikonou zámečku před webovou adresou v prohlížeči, stejně tak předponou https://, na rozdíl od starší a méně bezpečné verze http://. Modernější weby a weby, které vyžadují maximální bezpečnost (např. pro online platby kartou), mívají v adresovém řádku zeleně vyznačený název společnosti jako plně vyhovující. Naopak červená znamená nevyhovující a měli byste dbát zvýšené opatrnosti při zadávání jakýchkoliv údajů na tuto webovou stránku nebo ji rovnou opustit.

Platný SSL certifikát nám tedy dává jistotu, že komunikujeme s webovou stránkou právě té společnosti, se kterou chceme, a nesdělujeme naše citlivé údaje stránce, která se za tuto firmu pouze vydává

Navíc nám poskytuje zašifrovaný přenos dat pomocí asymetrické kryptografie. Obě strany vlastní svůj veřejný a soukromý klíč. Pomocí veřejného klíče se zpráva šifruje, a veškerá citlivá komunikace probíhá tímto stylem. Tyto data je schopná však rozšifrovat pouze jedna strana, a to soukromým klíčem, který je bezpečně uložený hluboko ve vašem počítači, a který tedy nikomu žádnými kanály nesdělujete.

SSL certifikáty jsou tedy velice účinným bezpečnostním prvkem internetové komunikace, a rozhodně tedy stojí za to si svůj web tímto certifikátem opatřit.

Na trhu existuje mnoho webů poskytujících zabezpečení pomocí SSL certifikátů, mnohdy vám ho však zajistí i vaše hostingová firma, která nabízí balíčky téměř se všemi potřebnými faktory kvalitní webové stránky.

Ceny se pohybují velmi rozmanitě, závisejí hlavně na poskytovateli a úrovni zabezpečení. Stejně tak záleží na velikosti vašeho webu a jeho využití. Cena se tak může pohybovat v řádech stovek i několik tisíc.

  • Přetížení webu

Jedna z metod napadení webu je určitě jeho přetížení a způsobení jeho výpadku, proto bychom měli chod webu co nejvíce usnadnit – například udržovat náš software aktuální. Přetížení webu však není možné dosáhnout pouze ze strany útočníka. Přetížit web si můžeme i my sami, například vlastní nedbalostí nebo zanedbáním starosti o web.

Pokud např. využíváte pro úpravu obsahu webu redakční nástroj WordPress, jste nejspíš obeznámeni s tím, že nabízí nespočet tzv. pluginů pro rozšíření možností úpravy webu a samotné usnadnění péče o web. Tyto doplňky nám však kromě usnadnění práce mohou přinést mnoho nepříjemností, jelikož při větším počtu nainstalovaných pluginů se můžeme setkat s problémy.

Každý plugin nějakým způsobem zasahuje do fungování webu, a ne každý plugin je tím pádem kompatibilní s ostatními. To samozřejmě neplatí pouze pro pluginy, ale i pro další doplňky, které si na web můžeme přidat.

Přetížený web však nemusí být vždy pouze problém nadbytku webových doplňků. Pokud máme vymezený nějaký prostor pro data našeho webu na serveru poskytovatele, musíme mít na paměti, že pokud tento prostor vyčerpáme a budeme na web nahrávat objemné soubory, web se nemusí chovat dle našich přání – tzn. můžeme se setkat s delší načítací dobou stránky nebo špatně načtených souborů. A to kvalitu návštěvy našeho webu výrazně sníží.

  • Věnujte zvýšenou péči citlivým informacím

Pokud se na vašem webu pohybují citlivější informace, jako jsou například osobní údaje uživatelů nebo dokonce jejich platební údaje (v případě e-shopu), měli byste dát mimořádný pozor na zabezpečení těchto informací. Právě díky úniku těchto informací může dojít k ohromné škodě nejen u zákazníků, ale následně i u vaší firmy, která se může setkat s legislativními problémy.

Regulace ochrany osobních údajů, kterou označujeme zkratkou GDPR, je v dnešní době velmi citlivé téma a z právního hlediska bývá často ošetřováno a neustále můžeme sledovat úpravy v této sekci vyhlášené Evropskou unií nebo státem.

GDPR bývá v některých ohledech velmi problematické a diskutované, zejména ze strany ohromných požadavků a povinností při provozování služby zpracující osobní údaje. Proto jako vlastník webu s databází údajů návštěvníků musíme dbát na aktuální opatření, pracovat s daty dle těchto opatření a uživatele o tom informovat. Je také nutné v každém případě souhlas uživatele o zpracování těchto údajů, i když se jedná pouze o zpracování naší stranou.

Při zadávání jakýchkoliv údajů nám tedy musí uživatel udělit souhlas ke zpracování osobních údajů. Mnoho z vás se již s touto metodou setkalo formou zaškrtávacích polí pod formulářem, který vyplňujeme při zadávání adresy doručení na e-shopu, nebo jiné obdobné stránce. Ano, jedná se o právě o to pole, které nikdo z nás nemá v oblibě číst stejně jako licenční podmínky softwarů před instalací. Ale na druhou stranu bez jeho potvrzení většinou není možné v nákupu pokračovat, stejně tak jako bez souhlasu s podmínkami pro daný web nebo nákup. Tímto souhlasem budeme tedy muset opatřit i náš web, a to u všech formulářů, kam zákazník bude zadávat citlivé údaje a propojit je s odkazem na celý dokument s kompletním zněním ujednání o zpracování osobních údajů na naší stránce.

Tím to však bohužel nekončí. S citlivými daty musíme i nadále nakládat s rozvahou. Stanou se součástí našeho webu, a to znamená že budou v databázi uložena a musíme jim tedy věnovat extrémní péči a stoprocentní zabezpečení. Svůj web můžete opatřit i uživatelskými účty – pro časté zákazníky s možnými výhodami, slevou a usnadněním nákupu, jelikož při dalším nákupu již nebudou muset znovu zadávat své údaje.

  • Online platby kartou

Pokud váš web disponuje možností placení platební kartou (nebo jakoukoliv jinou formou placení), je dobré tomuto sektoru věnovat nadměrnou péči, najít veškeré chyby a dovést systém placení k dokonalosti, jelikož se jedná o proces, který musí být nadmíru bezpečný a při nedostatečném vývoji této sekce si zákazník nemusí být jistý, zdali jeho údaje budou v bezpečí a zdali web neskrývá nekalé záměry.

V dnešní době se můžeme setkat s velkým počtem metod placení online, ať už se jedná o klasický převod, platbu kartou, okamžitý převod, PayPal, Apple Pay, Google Pay nebo modernější způsoby jako je například Twisto. Během pár kliků tak můžeme z našeho účtu zaplatit požadovaný produkt a nemusíme řešit poplatky za dobírku nebo čekání na převod peněz z účtu na účet.

Platební brány

Jako nejbezpečnější metody můžeme označit Apple Pay, Google Pay nebo PayPal, jelikož naše platební údaje jsou již uložené u jedné z těchto společností a pro placení nám většinou stačí pouze potvrdit naši identitu a naše citlivé údaje tak není nutné zadávat přímo na web prodávajícího. Tento způsob placení pomocí třetí strany v externím webu nazýváme platební brána. Pro nás jako majitele webu jsou platební brány výhodou, jelikož se odpovědnost za citlivá data zákazníka přesouvá na společnost, kterou využívá k samotnému placení a mnohdy je důvěra zákazníka ve velké světové organizace větší než v mnohem menší lokální e-shop, který i možná navštívil poprvé.

Pokud se rozhodnete nevyužívat jednu z výše uvedených služeb, existuje několik portálů, které webům a zákazníkům poskytují službu bezpečného placení bez nutnosti trvalého uložení platebních údajů u společnosti. Jedná se o platební brány, které umožňují jednorázové platby bez potřeby založení účtu. Pokud se však zákazník rozhodne využívat služby platební brány naplno, je možné si tento účet samozřejmě založit a platební brána si zapamatuje jeho údaje a placení se tak ještě více usnadní.

Asi nejznámější služba tohoto typu je portál GoPay, se kterou jste se již určitě setkali, jelikož ho využívá řada českých i zahraničních e-shopů. Je rychlá, spolehlivá a přehledná, a pro zákazníka tak nejspíše ideální formou placení, pokud si nechce zbytečně vytvářet nový účet nebo zadávat platební údaje přímo do webu prodejce.

Na každý ze způsobů placení se samozřejmě váže poplatek, jediná forma placení, která nám jako prodejci upustí jakýkoliv poplatek je formou hotovosti. (Samozřejmě i zde nám ze skutečné částky nezůstane celý obnos díky odvodům státu a podobně, ale to je zcela jiná kapitola). Jelikož však provádíme prodej našeho zboží online, platba formou hotovosti je téměř nemožná, jelikož forma placení dobírkou je čím dál méně populárnější a taky dražší. Pro pohodlí zákazníka je tedy vhodné využít některou z uvedených služeb. Ať už se jedná o jakoukoliv platební bránu, daná firma má v drtivé většině případů stanovené požadavky, které musí váš web splňovat, aby mohl využívat tuto službu. K těm se většinou váže i poplatek.

Může se jednat o poplatek formou měsíční sazby za využívání této služby, mnohdy je i na výběr z několika tarifů dle velikosti objemu peněz utracených na vašem webu. Tento způsob využívá například zmíněný portál GoPay. Druhým typem poplatku je strhávání určité částky z každé provedené platby. Typickým příkladem je PayPal, kdy při využívání této služby odvádíte 4 % z částky kterou zaplatí zákazník.

Není divu, že v poslední době vzniká stále více a více možností, jak platit online a ze zprostředkování této služby pro weby se stala samostatná business kategorie. Pokud tedy chcete usnadnit vašim zákazníkům placení, usnadnit si starost o zabezpečení platebního procesu a dodat vašemu webu moderní a spolehlivý vzhled, je vhodné využít některou z uvedených možností. Je nutné se ale zamyslet, zdali se využívání této služby právě pro účel vašeho webu vyplatí. Stejně jako je nutné se rozhodnout mezi řadou poskytovatelů platebních metod. Každý z nich nabízí jiné podmínky, poplatky a služby. I v tomto případě je tedy vhodné si o každé službě najít dostupné informace a recenze zákazníků, kteří již danou službu využívají pro svůj web a vybrat takovou, která bude splňovat požadavky našeho webu a bude spolehlivá. Za takovou službu je však mnohdy nutné odvádět nějaké poplatky. Výsledkem však bude další fungující, příjemně působící a spolehlivý článek našeho webu, který potěší řadu našich zákazníků.

  • Dbejte na uvedení veškerých smluv a ujednání

Z předchozích kapitol vyplývá, že pro fungující a kvalitní web budeme potřebovat na webu umístěno několik právních soupisů, ať už se jedná o obchodní podmínky, podmínky užívání našich webových služeb (v případě vytvoření uživatelského profilu), reklamační podmínky nebo souhlas se zpracováním osobních údajů. Množství ujednání se tak může jistě navýšit, to však záleží na konkrétní funkci a účelu našeho webu.

Všechny tyto spisy jsou nutnou součástí našeho webu, provozujeme-li službu takovou, která zasahuje do právního hlediska ať už obchodu, osobních údajů atd. Při jejich psaní bychom tedy měli postupovat s rozvahou, důkladně promyslet všechny sekce a nezapomenout na žádné kritické požadavky. Je tedy často vhodné při vytváření těchto ujednání spolupracovat s odborníkem, pokud se tedy chystáme uvést do provozu rozsáhlejší web, který bude do těchto kritických sekcí zasahovat.

Mnozí lidé pravděpodobně ani netuší, s jakými podmínkami při prohlížení a využívání webových služeb souhlasí, jelikož se mnohdy právě pod odškrtnutím políčka „Souhlasím s obchodními podmínkami“ skrývá právní dokument o několika stránkách podrobně vysvětlující přesný právní postup, možnosti a nároky jednotlivých stran v průběhu nákupu. V mnoha případech se není čeho bát, jelikož se v dokumentu pouze skrývá to, co nám web sděluje mnohem srozumitelnější cestou než právě podrobně rozepsanou smlouvou. Na méně známých a důvěryhodných webech však opět musíme dbát zvýšené opatrnosti a pokud si nejsme jisti, pár minut jednoduchého průzkumu obchodních podmínek se mnohdy vyplatí a ušetří nám mnoho nepříjemných situací.

Souhlas s našimi podmínkami uživatel nejčastěji potvrzuje při zadávání osobních údajů nebo při odesílání objednávky formou zaškrtnutí políčka, které musí vždy odkazovat na kompletní znění našich podmínek.

Ujednání a podmínky však nejčastěji naše webové stránky obsahují, pokud slouží k obchodu s libovolným sortimentem. Při tvorbě základních informativních webových stránek se tak o tuto kategorii nemusíme starat. Pokud se však chystáte tvořit pro svoji firmu e-shop, obchodní podmínky jsou jistě nutnou součástí takového webu. Tvorbě e-shopu ale věnujeme zcela odlišný článek, kde najdete tento proces popsaný do podrobných detailů. 

Webové stránky jednoduše

Jak možná z ostatních kapitol vyplývá, tvorba webových stránek obsahuje nespočet komplikovaných procesů a pro laika může být značně náročné tento systém ovládnout. Mnoho lidí však v dnešní době považuje webové stránky za klíčový bod v rozvoji své firmy a pro tento rozvoj skutečně skrývají ohromný potenciál. Obzvlášť začínající podnikatelé by velmi ocenili vlastní web k účinné prezentaci svého podniku. Mnoho z nich však není znalých v tomto oboru, a ne každý je schopný platit za kompletní vytvoření webu některou z řady firem, které tuto službu poskytují, i když za tento obnos většinou dostanete pohodlí a velmi výhodné řešení dle vašich požadavků.

I skutečný amatér si však bez pomoci dokáže vytvořit vlastní web, a v dnešní době poměrně obstojný. V úvodní kapitole jsme již uvedli, že na internetu existuje několik nástrojů, které nám tvorbu webových stránek usnadní. Pro náročné požadavky možná nemusí být vyhovující, ale pro amatérskou volbu naprosto stačí.

Tato služba může být vhodná například pro studenty, kteří si chtějí vytvořit online portfolio své práce, vhodné pro prezentaci při pracovním pohovoru nebo pro bloggery, kteří nechtějí trávit mnoho času zařizováním webu – zkrátka jen psát a publikovat.

V dnešní době vzniká stále víc a víc těchto portálů, které označujeme jako website buildery. Díky nim si pohodlně z domu můžeme vytvořit web se základními funkcemi. Fungují na principu šablon, ze kterých si můžeme dle libosti vybrat, upravit je podle přání a následně uveřejnit. Šablony jsou mnohdy tvořeny týmem designerů přímo v dané firmě, nebo i komunitou. Je tedy jistě z čeho vybírat, na druhou stranu jste stále do určité míry omezováni, jelikož web nikdy nemůže být naplno přesně takový jaký chceme, ale pouze dle výtvoru designéra před námi.

Kromě šablony nám však portál poskytuje i hosting, rezervaci domény i s funkční firemní e-mailovou adresou, SSL zabezpečení a zákaznický servis. To vše však záleží přímo na tarifu, který si pro tvoření webu vyberete. Za měsíční poplatek zde však máte jednoduše vytvořený web téměř bez starosti, o kterém máte spolehlivý přehled a prostředí nástroje je tvořeno tak, aby mu rozuměl i neznalý uživatel.

Jako typický příklad této služby nás může napadnout Squarespace, služba, která bývá často propagována na sociálních sítích. Obsahuje ohromné množství služeb pro vlastní propagaci na internetu, ať už se jedná o tvorbu webových stránek, tvorbu loga nebo i řadu marketingových nástrojů. Služba je samozřejmě placená, za měsíční sazbu začínající na 12$ (cca 300 Kč), která se může vyšplhat až na 40$ (cca 1000 Kč) však získáme řadu užitečných a přehledných funkcí, které nám pomohou při tvorbě vlastních webových stránek.

Dalším příkladem může být Wix. Stránka, která pracuje na téměř stejném principu, cena se však pohybuje už od 5$ (cca 130 Kč). Za nižší cenu tak dostanete podobné možnosti jako v případě Squarespace.

Pro ukázku, kolik těchto služeb skutečně existuje a jak moc si můžeme vybírat – mezi další služby tohoto typu patří i Weebly, Jimdo, Godaddy, Shopify (pro specifickou tvorbu e-shopu).

Výběr této služby je tak opět přímo na vás, a stejně tak jako u hostingu a dalších služeb je dobré při výběru pročíst uživatelské recenze, provést průzkum trhu a rozhodnout se pro službu, která splňuje všechny naše požadavky, je spolehlivá a nevyprázdní naši peněženku.

Oblíbené website buildery

Wix

Portál Wix.com můžeme považovat za interaktivní nástroj pro tvorbu webu, jelikož se jeho funkce odlišují právě tím, že uživateli umožňují upravovat si vlastní web téměř jako ve foto editoru – pomocí nástrojů na přidávání textu, obrázků a dalších webových prvků. Princip šablon najdeme samozřejmě i v tomto případě. Portál však nabízí i řadu dalších služeb, které vám usnadní nejen samotný proces tvorby, ale pomohou vám i s péčí o web nebo jeho optimalizací. Také nabízí možnost marketingových balíčků pro váš web – ať už se jedná o SEO optimalizaci, portál pro webovou analytiku a řadu dalších doplňků. Stejně tak vám Wix.com umožní i tvořit – například jednoduchá loga v online nástroji, který i uživateli bez znalosti pokročilých grafických programů umožní během chvilky vytvořit jednoduché logo.

Vytvořením webu však funkce tohoto nástroje nekončí. Pokud se rozhodnete vytvořit e-shop, Wix vám poskytne řadu pokročilých možností, které výrazně zákazníkovi usnadní orientaci na stránce. Přijímání více měn, více platebních metod, zabezpečený platební portál, poskytování předplatného nebo opakovaných plateb – to vše můžete jednoduše přidat na váš web díky portálu Wix.com.

Všechny tyto funkce určitě zní skvěle a užitečně, nesmíme však zapomenout na to, že podobně jako u mnoho dalších website builderů se počet funkcí odvíjí od výše tarifu, který měsíčně poskytovateli služby platíme. Za plný servis a všechny uvedené funkce můžeme tedy jednoduše vytvořit a spravovat web jakéhokoliv rázu, ale měsíčně zaplatíme za každou funkci navíc více a více peněž.

Squarespace

Squarespace je v poslední době velmi známá platforma pro amatérskou tvorbu webu – zejména díky propagaci přes YouTube.com. Jistě jste již zaznamenali při sledování libovolného obsahu, že vlastník kanálu ve videu zmínil právě tento portál a doporučoval ho k amatérské tvorbě webových stránek.

Jedná se o obdobu služby na portále Wix.com – opět nám poskytnou možnost tvorby webu z předem vytvořené šablony – pro blog, portfolio, informační web atd. Služba by se dala spíše přirovnat k portálu Wix.com, jelikož obdobně poskytuje i marketingové nástroje, služby webové analytiky i nástroj pro tvorbu loga – důkaz, že se všechny služby snaží poskytovat více služeb, aby zákazníci neodcházeli ke konkurenci.

Oproti Wix.com je však Squarespace poněkud dražší záležitost – „nejlepší“ plán, který obsahuje všechny možnosti a prvky vás měsíčně vyjde až na 1300 Kč.

Shopify

Shopify je jasným příkladem, že website builder může sloužit na úrovni i pro tvorbu e-shopů. E-shop si dnes můžete vytvořit s pomocí téměř každého známějšího builderu, Shopify je však ve své kategorii pravděpodobně nejznámější a v oblasti tvorby e-shopů to byl první veřejně dostupný systém.

Budování e-shopu se věnujeme do detailu v odlišném článku, službu Shopify uvádíme pro nastínění možností a existujících dostupných nástrojů.

Shopify byla v řadě funkcí průkopníkem na trhu, ať už se jedná o zjednodušení procesu platby nebo celkové orientace v e-shopu. Shopify také přišlo s řadou kooperací, které výrazně usnadnily prodej zboží přes internet. Například spárování online obchodu na webu Amazon s vlastním webem vytvořeným pomocí portálu Shopify. Prodejci na webu Amazon tak mohli své zboží inzerovat i na soukromém webu.

Cena u této služby nás může také zaskočit – měsíční tarif začíná na přibližně 600 Kč, cena se však může vyšplhat až do výše 6500 Kč, za kterou dostanete službu na míru upravenou pro velké online obchody s několika sklady, řadou zaměstnanců a celosvětovým dosahem.

Správa obsahu webu

Mnohdy se v praxi můžeme setkat se skutečností, kdy vlastník webu nezvládá publikovat veškerý obsah na web sám, ale stále chce mít kontrolu nad publikovaným obsahem. Převážně pokud se jedná například o blog, kdy styl psaní jednotlivých článků je specifický pro každého jednotlivce, nebo pro zpravodajský portál, kde na přidávání článků pracuje celý tým novinářů a každý zpracovává jiný článek.

V takovém případě je vhodné přenechat technologické aspekty na odbornících, kteří se o náš web pečlivě postarají. I přes to však můžeme ovládat konkrétní obsah na webu s přehledem a nebýt jakkoliv limitovaní ať už technologickými nebo stylovými aspekty.

K tomuto účelu správy webových stránek slouží tzv. CMSContent Management Systém. Umožňuje jednoduchou spolupráci při tvorbě webových stránek a výsledný produkt může být přímo dle našich představ. V praxi to funguje tak, že vytvoříme (většinou s pomocí programátorů) jednoduchou kostru webu, na kterou pak nahrajeme daný systém. Zavedení systému na naše webové stránky přináší mnoho výhod. Na stránce se může podílet několik editorů, webmasterů nebo programátorů, každý tak, aby dělal pouze to, v čem je odborníkem.

V samotném systému můžeme vytvořit několik profilů, kde udělíme přístup s pravomocemi tak, aby osoby s určitou rolí nemohli upravovat jiné části webu. Samotný systém má většinou přehledné uživatelské rozhraní, a pro práci tak není potřeba dlouhého zaučování a školení pracovníků, kteří se budou podílet na budování webu. Takže pokud například vlastníme rozsáhlý web, můžeme služby využít a zaměstnat pracovníky, kteří se budou starat o přidávání obsahu – ať už článků nebo upravování existujících stránek.

Jaké jsou tedy hlavní výhody využití CMS?

  • Kontrola přístupu

Sami si můžeme určit, kdo bude upravovat jakou část webu a jaké oprávnění bude mít a toto nastavení kdykoliv změnit, na webu tak může pracovat zároveň několik editorů, každý dokonce z jiného oboru. Nad jednotlivými přístupy máme naprostou kontrolu a samotný CMS portál nám umožňuje kdykoliv někomu práva na úpravu odebrat, přidat práva na úpravu jiné části webu nebo mít přehled o úpravách, které na webu daný uživatel provedl. Proces přizvání uživatele k úpravě webu je i přes to velmi jednoduchý – mnohdy stačí zadat jeho e-mailovou adresu.

  • Usnadnění péče o web

Díky CMS se nemusíme o všechny prvky webu starat sami, a pokud nejsme znalí v oblasti budování webových stránek, systém CMS nám práci výrazně usnadní. Díky těmto nástrojům si v dnešní době dokáže tvořit webový obsah i naprostý amatér, což znamená obrovskou výhodu pro řadu firem, kde se o obsah konkrétního webu nezvládne starat pouze jedna osoba.

  • Automatizace webu

Díky CMS systému si můžeme efektivně naplánovat práci. Jednotlivé články tak můžeme naplánovat s předstihem, mnohdy můžeme fanoušky naší stránky upozornit na přidání nového článku automatickým odesláním e-mailu (pokud jsou přihlášení o odběr newsletteru). Spoustu procesů a prvků se díky CMS usnadní. Některé CMS portály dokonce obsahují i možnost úpravy nebo přidávání obsahu z mobilního telefonu, přináší tak obrovskou kontrolu nad celým webem přímo do naší kapsy.

  • Přehlednost nástroje

Mnoho CMS nástrojů je tvořeno s důrazem na přehledné uživatelské rozhraní, ve kterém se zvládne orientovat i nováček nebo amatér v oboru. Pro ovládání nástroje tak nepotřebujeme speciální a náročný kurz a důkladně školené zaměstnance, jejichž nábor a školení zabere více času a prostředků.

  • Mnoho možností

Pomocí CMS můžeme upravovat web na mnoha rovinách – existují CMS určené pro tvorbu e-shopu, blogu atd. Navíc nám každý CMS usnadní tvoření mnoha faktorů, které by bez něj byly složitější. Pár kliknutími tak vytvoříte např. odpovědní formulář, propojíte váš web s e-mail newsletterem, vytvoříte si nákupní košík dle vašich potřeb. Každý CMS většinou také nabízí lepší možnosti zabezpečení a spolehlivosti.

  • Spolupráce při tvorbě webu

Na tvorbě webu díky CMS může spolupracovat hned několik tvůrců, a jak už jsme v úvodní části zmínili, mnohdy mohou být z jiných oborů a věnovat se různým částem webu. Navíc je mnohdy možné na webu pracovat zaráz, bez ohledu na to odkud a kdy pracujeme. Máme tak možnost dělat rychlé a operativní úpravy webu, mnohdy i z mobilního telefonu (samozřejmě už ne tolik kvalitně a efektivně).

Hlavní dostupné CMS

Jaké jsou tedy známé dostupné CMS? Které se ověřily u uživatelů a můžeme se na ně spolehnout? Stejně jako u dalších aspektů při budování webu je i u CMS řada poskytovatelů této služby, ať už se jedná o kompletní nástroj pro tvorbu webu, který obsahuje i systém pro správu obsahu. Některé jsou (potencionálně) zadarmo, některé za poplatek v podobě registrace domény a hostingu. Jiné zase poskytují více možností, další jsou zase proslulé svojí spolehlivostí a přehledností. Každý však při tvoření webu oceňuje jiné aspekty, proto v našem článku rozhodně nejsme schopni obsáhnout kompletní seznam všech dostupných CMS portálů, ale uvádíme pouze ty nejznámější a nejpoužívanější pro příklad.

WordPress

WordPress je v současné době pravděpodobně nejpoužívanější CMS systém. Řídí se heslem, že k tvorbě webové stránky potřebujete kromě samotného WordPressu pouze hosting a vlastní doménu – ideální řešení pro amatérskou tvorbu.

Celý systém běží na bázi PHP, původně byl WordPress založen pouze za účelem tvoření a úpravy blogů, později se systém rozvinul i pro mnoho dalších funkcí, díky kterým dnes můžeme s Wordpressem vytvořit téměř libovolnou webovou stránku.

Dejte si ale pozor – při hledání tohoto nástroje můžete narazit na jeho dvě formy. Jednou je portál WordPress.org – stránka která poskytuje open-source WordPress k využití na vašem vlastním hostovaném webu. Druhá alternativa – WordPress.com je placenou alternativou, která vám za měsíční poplatek poskytne stejnou službu jako WordPress.org. S tím rozdílem, že se nemusíte starat o zřízení vlastního hostingu a domény. Tyto a mnoho dalších aspektů totiž vyřeší WordPress za vás – tato možnost je tedy ještě o něco jednodušší.

I v případě WordPressu můžeme narazit na možnost využití tvorby webu dle existujících šablon, obdobně jako u website builderů.

Tvorba webových stránek WordPress je dnes velmi populární – tento systém využívá přes 40 % všech webových stránek na internetu, což je vzhledem k jejich počtu obrovské číslo. Velkou výhodou je, že WordPress funguje na systému open-source, díky čemu si uživatelé mohou systém upravovat – vytvářet nové šablony nebo si přidávat do vlastního webu pluginy. To vše bez nutnosti znát cokoliv o samotném programování webu.

Důkazem, že WordPress je velmi využívaným nástrojem je například fakt, že na tomto systému běží hned několik významných webů, jako je například oficiální stránka Bílého domu (whitehouse.gov) nebo blog společnosti Microsoft.

Joomla

Joomla je další populární CMS platformou, která je na trhu již mnoho let, obdobně jako WordPress. Na rozdíl od jednodušších website builderů je Joomla určená zkušenějším uživatelům, jelikož nabízí velkou flexibilitu a řadu možností při tvorbě webu, což je ideální pro komplexní a komplikované projekty. Stejně jako v případě WordPress, i Joomla je v tomto případě open-source, takže opět můžeme využívat komunitou vytvořené šablony a na internetu najdeme pomoc s případným problémem.

Drupal

Tvorba webových stránek Drupal opět funguje na podobném principu jako například WordPress, jeho četnost je ale na fungujících webech výrazně nižší, jelikož tento CMS využívá pouze cca 5 % webů. Oproti WordPressu se ale můžeme setkat s několika výhodami. Například v oblasti kontroly přístupů a rolí, jelikož nám WordPress nabízí pouze 5 základních rolí editora. V případě Drupal můžeme vytvářet role další a práva na kontrolu webu libovolně upravovat. Další výhodou může být podpora vícejazyčného webu již v základní verzi služby. V případě WordPressu by bylo pro vícejazyčné rozšíření webu třeba instalovat dodatečné pluginy.

Sto webů, sto chutí

Je jasné, že díky současným možnostem website builderů a CMS nástrojů, které se každým dnem rozvíjejí, je otázka tvorby vlastních webových stránek v dnešním světě téměř bezproblémovou záležitostí. Služby jednotlivých portálů se stále více rozšiřují a poskytují nám téměř kompletní servis pro účinnou prezentaci sebe sama nebo vlastní firmy na internetu.

Každý při tvorbě webu sáhne po rozdílném nástroji nebo si vybere jiný postup obsahující rozdílné pluginy, platformy a portály. Během procesu je však nutné nezapomenout na několik klíčových kroků, které vám pomohou v budování efektivních webových stránek. Ty jsme uvedli právě v této kapitole společně s řadou příkladů nejpoužívanějších a nejznámějších website builderů a CMS portálů. Pokud jste pozorně četli a řídili se dle instrukcí o tvorbě webových stránek, v této chvíli byste měli být schopni zařídit si funkční hosting a doménu, opatřit ji prostředím dle libosti a v daném prostředí se umět orientovat a přidávat obsah na webové stránky do takové podoby, jakou uvidí návštěvník.

Tvorba obsahu webu

V předcházejících kapitolách jsme popsali postup a možnosti založení webových stránek, ať už z amatérského pohledu nebo profesionálního, komerčního. S trochou štěstí, nebo radou odborníka si tedy zvládnete vytvořit jednoduchý web pro sebe nebo svoji firmu. Můžete se tedy vrhnout na samostatné „tvoření“ webu – tvoření obsahu.

To samozřejmě vyplývá z účelu, který by měl váš web splňovat. Je jasné, že k blogu budeme přistupovat jinak než například k webu prezentujícímu naši firmu.

Při tvoření obsahu a celkové vizuální identity webu je důležité dodržovat několik pravidel, aby byl web přehledný, funkční a komunikoval s návštěvníkem efektivně a jasně.

Tvorba webu dle publika

Cílová skupina

Před začátkem jakékoliv tvorby webu nebo jeho obsahu je nutné si určit, jaký cíl by pro nás měl web splnit. Chceme na webu prodávat? Informovat? Zlepšit image firmy? Vytvořit prostor pro diskuzi? Mnoho webů také přímo odkazuje na mobilní aplikaci. Od toho se samozřejmě odvíjí další otázka, a to pro koho web tvoříme a kdo bude pravidelný návštěvník našeho webu. Dle toho musí také forma našeho webu vypadat. Jednotlivým publikům je také nutné web přizpůsobit tak, aby se na něm jednoduše orientovali a našli přesně to, co hledají. Pro přesnou definici cílové skupiny je dobré vytvořit si „ideálního uživatele“ a co nejdetailněji ho popsat – vytvořit si tzv. personu. Do popisu můžeme zahrnout opravdu všechny aspekty – od demografických údajů až po záliby nebo denní rutinu. Díky vytvoření těchto „ideálních uživatelů“ tak pro nás bude mnohem snadnější přizpůsobit web tak, aby vyhovoval právě naší cílové skupině.

Překlad webu

Je také důležité zamyslet se nad tím, zdali náš web budeme prezentovat pouze v domovském státu, nebo bude sloužit i návštěvníkům ze zahraničí. V takovém případě nesmíme zapomenout na více jazykových verzí webu. Můžeme se spokojit s anglickou verzí, která bude pravděpodobně srozumitelná pro většinu cizojazyčných států. Pokud je ale naše služba nebo předmět inzerovaný na webu terčem pro velký počet lidí z jednoho konkrétního státu, mnohdy se vyplatí vytvořit jednu verzi webu pouze pro tento jazyk a všem těmto zákazníkům vyjít vstříc.

Překládání webu se může zdát snadné díky využití Google translator zabudovaného přímo v prohlížeči. Uživateli to často usnadní práci a orientaci. Pro nás jako majitele webu je to však nežádoucí, jelikož cizí návštěvníky a relevantnost výsledků nemůžeme zpětně trasovat při analýze webu. Obsah v cizím jazyce na našem webu skutečně nenachází ale je pouze přeložen třetí stranou, nemůžeme tedy jakkoliv měřit míru návštěvnosti cizojazyčné verze.

Funkce webu

Náš web může fungovat jako zdroj informací, v případě že se věnujeme nějakému odbornému nebo populárně naučnému tématu. Mnoho webů také slouží jako podpora k produktům, které prodáváme, jelikož komunikace nebo nalezení požadované informace je díky internetu mnohdy otázkou několika minut. Mnoho firem také využívá web za účelem PR komunikace a mediálních vztahů, zejména PR články.

Obsah dle konkrétního návštěvníka

Nesmíme zapomenout, že obzvláště v případě, kdy vlastníme rozsáhlejší web nebo web sloužící pro veřejné potřeby, může na něj zavítat nejen někdo z široké veřejnosti, ale taky určitý zástupce médií nebo politického hnutí a dalších veřejnoprávních uskupení. Takový návštěvník většinou na web přichází za účelem najít konkrétní informaci, ať už se jedná o tiskové zprávy naší společnosti, nebo seznam certifikátů, které splňujeme při výrobě, soubor našich oprávnění atd.

Tyto informace bychom tedy měli mít přehledně uvedené na našem webu, snadno dosažitelné pro konkrétní zástupce jednotlivých organizací. To však neznamená, že celý web musíme věnovat pouze těmto kategoriím, jelikož návštěvníků z těchto řad bude pouze minimální počet oproti veřejnosti. Je tedy vhodné vytvořit sekce dle potřeby, například presskit, nebo seznam oprávnění a certifikátů, které při výrobě splňujeme.

Všechny tyto aspekty je nutné si stanovit a uvědomit před jakýmkoliv počátkem budování webu čili dříve, než zadáme jakoukoliv vizuální podobu nebo napíšeme první slovo. Od těchto požadavků a cílů se totiž bude podoba celého webu odvíjet. Pokud bychom naopak nejdřív vytvořili detailně propracovaný web a poté až přemýšleli nad tím, čemu bude sloužit nebo co na něj budeme publikovat, mnohdy web bude působit nejasným dojmem, nepřehledně a uživatel se na něm bude složitě orientovat.

Microsite

Microsite je v dnešní době stále známější fenomén, nejčastěji využíván za účelem prezentace jedné konkrétní kampaně, novinky nebo akce.

Funguje na principu vytvoření „podwebu“, čili méně rozsáhlého webu, který je mnohdy zaregistrován i pod stejnou doménou. Takový web pak informuje návštěvníka již o jedné konkrétní informaci – ať už se jedná o nový produkt, kampaň nebo i soutěž.

Výhodou je, že naše microsite obsahuje pouze aktuální informace a má vlastní URL adresu, kterou můžeme prezentovat v dané reklamní kampani. Orientace na microsite bývá také mnohdy jednodušší, jelikož neobsahuje zbytečné informace navíc. Místo toho umí uživatele operativně odkázat na mateřský web naší firmy, kde se v případě dalších dotazů dozví všechny důležité informace.

Tvorba Optiwebu ovšem samozřejmě znamená z pohledu tvorby webu daleko více práce navíc. Jednak už jen díky tomu, že se může nacházet na samostatné doméně, ale také kvůli nutnosti vytvořit specifický vzhled nebo formu, aby se odlišila od naší primární stránky a věnovala se pouze vybrané tématice. To může být zejména u menších projektů zbytečné, na druhou stranu se dnes fenomén microsite setkává s úspěchem a často poskytuje dané firmě nebo kampani efektivní propagaci spojenou s vizuálním zážitkem.

Propojení s interním systémem

Mnohdy se můžeme setkat s využitím interního programu, který slouží ve firmě k usnadnění organizace databáze zákazníků, řadou účetních programů nebo i programy s přehlednou databází skladových zásob. Pokud chceme náš web udělat o něco víc automatický, musíme interní programy a náš web uvést do souladu. Tento krok nám usnadní hned řadu procesů v průběhu nákupu, při kontaktování zákazníků nebo kontrole dostupnosti zboží.

V případě e-shopů by se jednalo například o online zobrazování dostupnosti zboží v přibližném počtu kusů – zákazník tak má aktuální přehled o tom, zdali je zboží na skladě a může ho v nejbližších dnech očekávat.

Tématice e-shopů se však věnuje náš specifický článek, kde rozebíráme všechny aspekty tvorby e-shopů do detailu.

Vizuální podoba webu

Vizuální podoba webu – to, co návštěvník vidí, vše, co na něj působí a v důsledku to, jak předáváme veškeré informace do srozumitelné podoby. Vizuální stránka webu utváří první dojem, udává, jak moc se bude návštěvníkovi web líbit a jak přehledně získá všechny požadované informace. Důležitost vizuální úrovně webu se v posledních letech zvyšuje, jelikož je od široké veřejnosti čím dál více vyžadována jednoduchost a přehlednost. Uživatel chce najít rychle a přesně tu informaci, kterou hledá a je potřeba mu poskytnout pozitivní uživatelskou zkušenost – to znamená že web bude svižně fungovat a umožní uživateli jasnou orientaci bez možnosti zaváhání.

Obsah nebo forma?

To, jak by měl náš web vypadat mnohdy vyplývá z funkce, kterou by měl splňovat. Tvoříte web za účelem prezentace vaší firmy? Potom by měl být přehledný, s jasně oddělenými sekcemi, s vizuálním stylem tak, aby při pohledu připomínal hlavní barvy firmy. Pokud však tvoříme web například pro prezentaci konkrétní kampaně nebo produktu, můžeme upustit více fantazie a web pojmout „umělecky“ – věnovat se uživatelskému zážitku a dojmu z produktu, ať už interaktivními prvky nebo řadou audiovizuálních materiálů.

Obecně však platí, že obsah webu je důležité stanovit ještě před tím, než začneme přemýšlet, jak bude vypadat. Hrozí nám totiž, že výsledkem bude krásný web, který však nebude splňovat svůj účel a návštěvník se na něm jednoduše ztratí. Obsah webu je tak téměř ve všech případech důležitější než jeho forma.

Postup návrhu vizuální podoby webu

Samozřejmě nebudeme pracovat sami, ale s tvorbou nám bude pravděpodobně pomáhat odborník z oblasti grafické práce a programování, pro obě strany však musíme jednoznačně stanovit, jaký je cíl jejich práce a jak má finální produkt vypadat.

Spolupráci s lidmi, kteří budou v utvářet náš web tak musíme věnovat mimořádnou pozornost a co nejlépe definovat to, jak by měl vypadat výsledek. Při takovém zadání bychom se měli držet základních pojmů, které nám usnadní návrh budoucího webu, jeho vizuální stránky a zlepší komunikaci mezi lidmi pracujícími na webu.

UX & UI

UX a UI jsou jedny ze základních pojmů v oboru webového designu a designu obecně. Pomocí těchto pojmů referujeme na vztah uživatelewebovou stránkou – tedy se zabývají tím, jak naše stránka působí a je použitelná.

Dohromady tvoří v oblasti tvorby webu kategorii, která je v dnešní době neodmyslitelná a měli bychom jí při tvorbě webu věnovat mimořádnou pozornost, protože se od její kvality bude odvíjet použitelnost našich webových stránek a také míra uživatelů, kteří na našem webu najdou to, co potřebují a my tak dosáhneme efektivní propagace naší značky nebo dokonce úspěšného prodeje.

UX

UX neboli User Experience ta část webového designu, která se zabývá tím, aby byl web pro uživatele co nejjednodušší a dal se intuitivně používat. UX však není pojem vyhrazený pouze pro tvorbu webových stránek. Jde aplikovat na jakoukoliv webovou stránku, aplikaci ale také samozřejmě i na reálná zařízení, u kterých je potřeba nějaká interakce s uživatelem – například automat na jízdenky.

Při UX se tedy staráme o to, aby proces využívání našeho produktu nebo služby byl jednoduchý a dostupný pro běžného uživatele. V případě automatu na jízdenky bychom si museli dát pozor na jednoduše ovladatelný přístroj, který nebude těžké ovládat a zvládne to i laik bez jakékoliv předchozí přípravy, u webových stránek nás bude zajímat spíše to, jak se uživatel orientuje na webu, zdali jsou veškeré procesy jasné a uživatel jimi může jednoduše procházet a o svých jednotlivých akcích nepochybuje.

UX designer se musí umět dobře vžít do role běžného uživatele a najít tak potencionální hrozby, které by při tvorbě webu mohly vzniknout – body, ve kterých by mohl uživatel „narazit“, nebo přerušit proces odeslání dotazu, nákupu apod.

UX designer se tedy ve zkratce stará o to, aby jakýkoliv uživatel, který naši službu používá, měl z jejího používání dobrý pocit a proces proběhl hladce.

UI

UI neboli User Interface je pojem, který má k vizuálnímu designu mnohem blíže, jelikož se stará o prostředí, ve kterém se uživatel pohybuje. Stará se o tvorbu prostředí, ve kterém probíhá veškerý kontakt mezi přístrojem a člověkem. To by mělo být jednoduché na pochopení, intuitivní a uživatel by tak měl jeho prostřednictvím dosáhnout svého cíle nebo požadavku při vyvíjení minimálního úsilí.

Práce UI designéra by tedy byla vytvořit webové prostředí nebo navrhnout design tak, aby byl pro uživatele jednoduše použitelný, dával jasnou informaci, a především dobře fungoval.

Stejně jako u UX se tento obor dá použít nejen v oblasti webové tvorby, ale i u běžných zařízení. U těch ale již neřešíme jejich použitelnost, spíše to, jestli jsou dostatečně ergonomická, mají správně popsaná tlačítka a aby se daly používat bez hlubší znalosti zařízení nebo jeho popisků. Například u zařízení jako jsou tiskárny je tato část obzvláště důležitá, protože jejich ovládání může být mnohdy komplikované. Pozornost bychom tedy měli věnovat např. dobře označenými tlačítky nebo částí, se kterými je nutné manipulovat.

V oblasti webové tvorby obor UI řeší přehledný a intuitivní design, jednoznačné ikony, animaci, chybová hlášení apod. Týká se však i multimediální stránkyzvuků, obrazového materiálu a videí. Právě tato část webu totiž slouží k předání sdělení a měly by být jednoznačná a pochopitelná pro každého uživatele.

Wireframe

Wireframe je jeden ze základních stavebních prvků webové stránky. Volně by se dalo website wireframe přeložit jako kostra webové stránky. Wireframe je hrubý „náčrt“ toho, jak by měla webová stránka vypadat. Tzn. rozložení obrázků, textu, kde se nachází menu a podobně. Jedná se tedy o ztvárnění kreativního nápadu a účelu, který má web splňovat. Stejně jako u webu se wireframe využívá při návrhu mobilních nebo webových aplikací nebo i při vývoji software.

Wireframe se zaměřuje na zobrazení:

  • všech funkcí, které by web měl obsahovat,
  • které informace a funkce jsou prioritní,
  • pravidel, podle kterých budou na stránce zobrazeny informace,
  • rozdíly mezi mobilní a počítačovou verzí webu.

Díky vytvoření wireframe tak můžeme vytvořit efektivní prototyp našeho webu a přemýšlet nad jeho nedostatky a kvalitami ještě před tím, než začne jakýkoliv proces tvorby webu. Je důležité však podotknout, že v případě wireframe se jedná pouze o hrubý náčrt toho, jak by měl web vypadat a co všechno by měl obsahovat. Tedy jakékoliv odborné nebo technologické prvky bychom měli zcela vypustit, stejně tak wireframe obsahuje pouze slepé texty a místo konkrétních obrázků pouze pole vyhrazená pro budoucí vložení obrázků.

Grid

Grid je další stavební složkou, která je velmi užitečná v procesu budování našeho webu. Díky gridu předejdeme chaotickému uspořádání prvků na webu a jednotlivé prvky webu budou samy o sobě dávat mnohem větší smysl.

Grid můžeme přirovnat ke způsobu, kterým se v tištěných médiích rozděluje obsah na sloupce. Obdobně funguje i v případě digitálního prostředí – tedy pomyslně rozděluje web na sloupce a řádky, do kterých umisťujeme obsah.

Rozlišujeme několik druhů gridu, většinou dle typu obsahu, který do něj budeme vkládat:

  • Baseline grid
    • Určuje umístění textu, snaží se o co nejlepší čtenářský zážitek, typické pro obsahové weby a weby s velkým množstvím textu.
  • Manuscript grid
    • Základní grid, který se využívá v řadě magazínů a zpravodajských médií, poskytuje prostředí pro operativní umístění textů a obrázků.
  • Column grid
    • Na internetu můžeme najít běžně využití 2 až 14 sloupců, které nám usnadňují vkládání jednotlivých prvků na web – ať už se jedná o text, obrázky nebo interaktivní prvky.
  • Modular grid
    • Tento typ gridu je téměř identický s předchozím column grid, s tím rozdílem, že tento disponuje navíc i řádky – výsledkem je tedy mřížka, typickým příkladem využití tohoto gridu je zobrazení miniatur videí na webu YouTube.
  • Hierarchical grid
    • Jedná se o téměř nepravidelný typ gridu, u kterého se pořadí a rozložení jednotlivých prvků určuje dle důležitosti. 

Výhody využití gridu

Díky gridu nemáme pouze výhodu možnosti rozdělování jednotlivých webových prvků, ale otevírají se nám také možnost tvoření nebo využívání již existujících šablon, do kterých pouze dosazujeme prvky dle vlastního výběru a tvorba webového prostředí se tak značně zjednodušuje.

Grid se dá tedy považovat za univerzální nástroj pro uchopení grafického prostředí webu a přidělování hierarchie jednotlivým druhům obsahu. Také nám dává systém při tvoření jednotlivých návrhů finální podoby webu a umožňuje jednodušší komunikaci s grafickým pracovníkem, který nám v mnoha případech celou vizuální podobu stránky vytváří, a tímto způsobem můžeme jednodušeji komunikovat naše představy o finální podobě.

Layout

V případě layoutu už se jedná o konkrétní způsob, kterým jsou uspořádány prvky na našem webu. Při jeho tvorbě již uvažujeme nad obsahem a jednotlivými funkcemi a snažíme se je poskládat tak, aby dohromady tvořily efektivní a přehledný web, který ponese poslání naší společnosti a návštěvníkům umožní jednoduchou komunikaci.

S pojmem layout se také můžete setkat při tvorbě webových stránek pomocí řady online nástrojů, kde máme možnost náš web tvořit dle existující šablony dle výběru – i zde se jedná o layout, který před námi někdo vytvořil a naším úkolem je pouze dosazení textů a multimédií do příslušných polí. Práce zahrnující celkový design stránky, rozložení polí do gridu, a tedy vytvoření layoutu je prací osoby, která konkrétní design vytvořila a poskytla k použití v rámci nástroje, který využíváme.

Mějte na paměti, že dobře navržený layout by měl působit tak, že si uživatel neuvědomí, jakým způsobem je layout webu rozvržený. To znamená, že všechny prvky (a zejména ty důležité jako je menu, ikona košíku nebo přihlašovací tlačítko) budou přehledně umístěny a uživatel je podvědomě najde bez jakéhokoliv úsilí, aniž by pochyboval o jejich funkci nebo účelu.

Pokud si plánujete vytvořit vlastní web, je dobré si layout dobře promyslet a nevycházet z již existujících a využívaných, což dodá vašemu webu profesionalitu, jelikož nebude vypadat jako většina ostatních webů.

Tipy pro tvorbu vizuální stránky webu

Ať už se chystáte vytvořit vizuální podobu webu sami nebo s něčí pomocí, je dobré znát některá z pravidel, kterými je dobré se během přípravy vizuální stránky řídit. Díky tomu budete schopni vytvořit přehlednější a vizuálně kvalitnější web. Komunikace s osobou pověřenou tvorbou grafické stránky bude mnohem snadnější, pokud budete mít jasnou představu a o tématice budete informovaní.

Design dle pohybu očí uživatele

Jak sami můžeme vědět, při prohlížení webu vnímáme obsah pomocí očí, a než na něco klikneme, zpravidla se na ikonu nebo tlačítko nejdřív koukáme. Díky vývoji moderní technologie dnes můžeme testovat to, na jaké místo se uživatel dívá nejen při prohlížení webu, ale během jakékoliv činnosti na počítači nebo při chůzi venku.

Z dat z měření oční kamerou poté získáme tzv. heatmapu – zvýraznění bodů na které dopadá zrak uživatele pomocí jednoduché barevné škály modrá – zelená – červená. Červená značí ta místa, kam zrak testovaného uživatele dopadá nejvíce, u modré barvy je to naopak nejméně.

Tento proces se využívá při měření efektivity reklamních kampaní, ať už ve webovém nebo offline prostředí, stejně tak je velmi užitečná při testování aplikací.

Mnoho webů se nechalo tímto způsobem testovat a obecný výsledek odpovídá tvaru písmena F, z čehož vyplývá, že největší počet uživatelů se nejčastěji dívá do levého horního rohu, proto zde také často bývá umístěná klíčová informace, logo firmy nebo menu. Spodní a pravé části stránky se již s takovou frekvencí nesetkají – to je důvod, proč většinou tento prostor bývá prázdný, nebo je do něj umístěn chat (který takto nemůže překrývat další části webu).

Vizuálně zvýrazňovat důležité prvky

Pokud chceme některou informaci nebo prvek na webové stránce zvýraznit, musíme ho graficky odlišit tak, aby dokázal zaujmout a udržet pozornost nebo předat důležitou informaci. Můžeme tak docílit výběrem vhodného písma, graficky prvek ohraničit, a především umístit tak, aby byl vzdálený od dalších částí webu a nehrozilo, že jej návštěvník přehlédne.

Vizuálně můžeme jednotlivé prvky odlišit například dostatečným vyhrazením prostoru v okolí. Uživatel tak nebude při zkoumání webu rozptylován a veškerou pozornost bude věnovat právě tomu prvku, který chceme zvýraznit. To souvisí také s mírou obsahu, který na jednotlivých stránkách budeme mít – čím více obsahu se na stránce nachází, tím větší je šance, že se uživatel ztratí nebo nenajde tu informaci, kterou hledá.

Využívat barevných schémat

Barvy hrají ve vizuálním prostředí důležitou roli – probouzí v nás emoce a některé barvy již samy o sobě mají nějaký význam (zelená – správně/ano, červená – špatně/ne apod.). To samozřejmě platí i v online prostředí, kde můžeme barev využít k našemu prospěchu a web tak přehledně rozdělit, nebo zvýraznit důležité prvky.

Například důležitou zprávu, která se týká omezení provozu naší služby nebo firmy je vhodné umístit přímo na hlavní stránku a nejlépe zvýraznit barvou – žlutou nebo červenou. Díky tomu můžete návštěvníky obratně a rychle informovat o zprávě, kterou by neměli přehlédnout.

Při tvorbě webu mnohdy dochází na řadu i tvorba vizuálního stylu společnosti. Jedná se o barvy nejen loga, které se časem budou vyjímat na většině komerčních ploch využívaných společností. Každá společnost bude mít samozřejmě rozdílné barvy, ale při tvorbě webu bychom je měli efektivně zařadit do jeho finální podoby, tak, aby při návštěvě webu každý návštěvník poznal, o jakou firmu/službu se jedná.

Většina velkých firem má často stanovený vlastní design manuál, který jasně určuje, jak mají být využity barvy firmy, jaké má být využito písmo, jakým způsobem se na stránku umístí logo a řadu dalších požadavků, dle kterých se musíme při tvorbě grafické stránky webu řídit.

Není to ovšem tak jednoduché. Pokud bychom pouze jednotlivé prvky webu (pozadí, texty nebo barvy oken) změnili do barev společnosti, mohli bychom dostat pouze nepřehlednou změť barev, která by nebyla čitelná a návštěvníkovi stránky by požitek z webu jen zhoršovala.

Měli bychom tedy pamatovat na základní pravidla využití barev:

  • využívat kontrastních barev tam, kde hrozí, že obsah webu splyne s pozadím,
  • stanovme si předem paletu barev, kterou budeme při tvorbě webu využívat,
  • pamatujme, že barvy mnohdy podvědomě vyvolávají emoce – využijme toho a vyvarujme se tak emocí způsobenými špatně vybranou barvou.
Vzhled nabádající k akci

Při orientaci na webu očekáváme mnohdy od uživatelů, že provedou nějakou akci – ať už se jedná o odeslání formuláře, přidání zboží do košíku, stažení nějakého souboru nebo přehrání videa, musíme uživateli poskytnout takové prostředí, aby uživatel vždy našel jistotu v akci, kterou na stránce provede.

Pokud náš web obsahuje tlačítka, na které chceme, aby uživatel kliknul, musí tato tlačítka i vypadat, že na ně můžeme kliknout. Proto se většinou setkáváme v takových případech s textem ohraničeným čtvercem nebo obdélníkem, který vyznačuje právě tlačítko, na které uživatel klikne.

U ikon platí to stejné. Ikona nákupního košíku je všem uživatelům podvědomě vryta do paměti, a proto nikdo z nás při nakupování na e-shopu vždy klikne na ikonu košíku pro jeho zobrazení. Obdobně je na tom i ikona domovské stránky (homepage) – domeček, nebo osobní účet uživatele – silueta osoby z profilu.

Musíme tedy pamatovat na jednoznačně srozumitelný a jednoduchý design ikon a tlačítek, aby se jakýkoliv uživatel na webu jednoduše orientoval a neváhal při potřebě provést akci.

Naopak je důležité volit i takové obrázky, které uživatele nebudou vybízet ke klikání, pokud daný prvek takovou funkci nemá – uživatel si potom může myslet, že se jedná o chybu a považovat náš web za chybný a nedokončený.

Vyvarovat se chaotickému zobrazení

Při tvorbě našeho webu bychom se měli vždy řídit rozumem, vžít se do role uživatele a pamatovat na zmíněné pravidlo, že obsah je vždy důležitější než forma. Pokud náš web slouží k předání informace, je důležité vyvarovat se komplikovanému designu nebo vysoké míře informací na jedné stránce. Tyto aspekty mnohdy vedou k tomu, že náš web poté působí chaoticky, neprofesionálně a někdy i chybně, i když náš původní záměr mohl být dobrý.

V mnoha případech je lepší zvolit jednoduchý vzhled, který bude obsahovat přesně tolik informací, kolik je potřeba. Weby s obrovským množstvím obsahu a textu se často setkávají s tím problémem, že se skoro nikdo nedostane do té části webu, do které by měl. Obsah by měl být uživateli dostupný bez nutnosti dlouhého hledání a procházení webu. Stejně tak by měl být jednoduše konzumovatelný a vizuálně atraktivní.

Kompatibilita napříč zařízeními

V dnešní době již není možné se spoléhat pouze na jednu verzi webu v prohlížeči. Každý z nás nosí v kapse mobilní telefon, který denně využívá k procházení sociální sítě a vyhledávání informací na internetu, a je vysoce pravděpodobné, že si náš web bude chtít zobrazit právě na mobilním zařízení. Navíc existuje nespočet možností, jak si web zobrazit – dnes je k dispozici řada operačních systémů, internetových prohlížečů a sociálních sítí, které se mezi sebou přeci jen trošku liší. Pokud tedy chceme zasáhnout velký podíl veřejnosti a publika, měli bychom umožnit zobrazování vhodné pro jakoukoliv technologii nebo aplikaci tak, aby bylo přehledné a jasné nehledě na rozlišení/velikost displeje/používaný systém kódování a spoustu dalších aspektů, které mohou změnit způsob, jak se náš web zobrazuje.

Díky rozvoji technologií je dnes na trhu obrovské množství zařízení, skrze které mohou lidé navštěvovat internet nebo sociální sítě. Navíc každé z těchto zařízení může mít odlišný operační systém. A v rámci operačního systému poté řadu různých aplikací, přes které se uživatel dostává na náš web. Je tedy jasné, že obsah na webu by měl být přizpůsoben tak, aby byl dosažitelný a zobrazitelný ze všech zařízení.

Responzivní vzhled

Pokud se rozhodnete při vývoji vašeho webu využít responzivní vzhled, máte o tuto problematiku vystaráno. Responzivní vzhled/design v oboru webové tvorby znamená, že se obsah a grafika webu přizpůsobí tomu zobrazení, které zrovna využívá zařízení uživatele. Obsah, který by se na malém rozlišení (například na mobilním telefonu) zdál malý a nečitelný se tedy vymění za jiný, lépe čitelný a srozumitelný.

S touto praktikou se můžeme setkat zpravidla u loga nějaké velké společnosti. Pokud je jejich logo zobrazované na velké ploše (billboard), je možné na něm zobrazovat například i text nebo detaily. Pokud však stejné logo chceme zobrazovat na mnohem menší ploše (mobilní telefon), je rozumné logo zaměnit za jednodušší a odstranit detaily a text, který by byl v nižším rozlišení nečitelný.

Mobilní verze webu

Míra uživatelů, kteří internet navštěvují přes mobilní telefon stále stoupá. Nesmíme proto zapomenout na optimalizaci našeho webu pro mobilní zařízení. Je vysoce pravděpodobné, že určitá část našich uživatelů bude na náš web proudit právě z této platformy.

Dnes tvoří více jak polovinu všech vyhledávání na Googlu právě mobilní vyhledávání, právě proto může být i váš web znevýhodněn, pokud nebude dobře optimalizován pro mobilní telefony – nebude se zobrazovat hojně ve vyhledávání Google a uživatelé na webu stráví minimum času.

Pro mobilní zařízení platí obdobná pravidla webové tvorby jako pro počítačovou verzi – rychlá orientace, jasné sdělení, rychlé načítání stránek, dobrá navigace a podobně. Musíme však pamatovat na to, že obrazovka mobilních telefonů je v mnohem menším rozlišení, uživatel se na ni pohybuje dotykem, a ne myší. Web by tedy měl být těmto aspektům přizpůsobený. Snažte se tedy pro mobilní verzi zvolit takový vzhled, aby byl jednoznačně srozumitelný i v malém rozlišení a v rozdílném poměru stran (na mobilních zařízeních je typické zobrazení na výšku na rozdíl od počítačového zobrazení).

Mobilní verze webu často slouží jako „brána“ k získaní informací, zjištění detailů o produktu nebo jeho možností. Uživatel, který si web zobrazí na mobilní verzi tak většinou hledá informace hned po tom, co se o značce nebo produktu dozvěděl. Naše verze pro mobilní telefony by proto měla splňovat ty stejné aspekty jako počítačová verze. Uživatel by měl na webu najít stejné informace, odkazy a multimediální obsah, aby při přechodu na běžnou verzi webu mohl využít stejného způsobu orientace jako na mobilní verzi a jednoduše tak dosáhl svého cíle.

Testování webu

Jak může být z předchozích kapitol jasné, tvorba webu a jeho vizuální podoby zahrnuje množství kroků, jak dosáhnout požadovaného výsledku. Web je možné zobrazovat na řadě různých zařízení, a tvořit je pomocí různých technologií. Správná spolupráce všech těchto aspektů mezi sebou jako jeden fungující celek může být někdy problematická. Proto je nutné web důkladně otestovat, než ho vypustíme veřejně. Nikdo přeci nechce, aby návštěvníci jeho webu byli svědky nedokončeného webu se spoustou chyb, které uživateli přinesou jen problémy.

Testovací fázi webu je tedy vhodné věnovat velkou část úsilí a prostředků, jelikož chyba, které si při tvoření webu nevšimneme může potencionální zákazníky a návštěvníky webu odradit a naše sdělení a značka zůstane v jejich mysli spojená s představou nedokonalosti a opaku kvality.

Web bychom tedy měli uživatelsky testovat. Vytvořené UX a UI může být, jakkoliv důkladně promyšlené, ale nikdy nebude na sto procent počítat s chováním uživatele. Narozdíl od rozeznávání chyb během samotné výroby uživatelské testování pracuje se skutečnými uživateli, kteří náš web navštíví a zkusí využívat ještě před tím, než ho oficiálně veřejně spustíme.

Testování probíhá tak, aby co nejvíce simulovalo reálnou situaci. Uživatelé tak jsou vybráni přímo z cílové skupiny nebo jsou nuceni chovat se jako její součást. Je důležité, aby uživatelé, kteří web testují neměli žádnou praxi v oblasti webové tvorby čili jednoduše byli „laici“ a na webu se pohybovali bez znalostí o jeho struktuře nebo fungování.

Na webu se tedy budou pohybovat stejně jednoduše jako budoucí zákazníci/uživatelé. Zpravidla se před testováním stanoví nějaký úkol, který mají na webu provést – ať už se jedná o odeslání formuláře, odeslání dotazu, nalezení určité informace nebo jiné libovolné akce dle potřeby. Během testování každý fiktivní uživatel nahrává obrazovku svého zařízení a většinou svůj postup a akce komentuje, aby bylo jasné, jaké myšlenky se mu při testování honí hlavou a jak uvažuje.

Při webovém testování platí stejně jako u většiny dalších výzkumů, že více dat = větší šance najít chybu. Proto bychom měli testování orientovat na větší objem respondentů, jelikož se každý bude chovat jinak a budeme tak mít šanci najít i ty nepatrné a na první pohled nejasné chyby.

Jak otestovat vlastní web?

Pokud se rozhodnete svůj web před zveřejněním otestovat, nemusíte veškerou iniciativu vyvíjet sami, stejně jako získávat dobrovolníky k samotnému testování. V dnešní době již službu poskytuje řada společností. Některé jako vedlejší produkt, jiné se naopak specializovaly v oblasti testování nejen webu ale i aplikací.

Řada společností také nabízí několik možností, jak testování webu využít. Pokud chcete rychlý, nenáročný a levný výsledek, některé společnosti nabízí nízkonákladové testování bez scénáře. Pro náročnější a kvalitnější výsledky si můžete zvolit testování se scénářem nebo dokonce testování v testovací laboratoři.

Jak probíhá samotné testování?

Průběh uživatelského testování se samozřejmě liší dle společnosti, která testování provádí – jejími technikami a pravidly. Některé kroky je však důležité znát, abyste při testování vlastního webu dokázali stanovit jasné požadavky a celý proces proběhl hladce.

  • Zadání cíle a cílových skupin

Čím jasnější zadání bude, tím přesnější data obdržíme. Před testováním je nutné stanovit cíl, kterého budou chtít osoby během testování dosáhnout, případně jaké konkrétní akce mají na webu provést. Stejně tak je důležitá i cílová skupina, aby se při testování mohla efektivně simulovat a výsledek testování souhlasil s potenciální cílovou skupinou, která web bude navštěvovat po spuštění.

  • Sepsání scénáře

Scénářem rozumíme konkrétní úkoly stanovené dle cíle, který budou testované osoby plnit. Většinou je již tvořen společností, která bude testování provádět.

  • Samotné testování

Následuje provedení samotného testování dle scénáře. Může se odehrávat hromadně na určeném místě, online nebo jakýmkoliv jiným způsobem, který si společnost nebo zákazník předem stanoví. Během testování probíhá zmíněné monitorování obrazovky, reakcí testované osoby nebo se průběh měří speciálními programy, které zaznamenávají jednotlivé akce provedené na webu a na zařízení, které uživatel využívá.

  • Vyhodnocení

Vyhodnocení je pravděpodobně nejdůležitější část z celého testování, jelikož v této fázi získáváme z nasbíraných dat konkrétní údaje o tom, jak se zákazník choval, kde se na stránce naskytl problém nebo kde můžeme hledat nedokonalosti. V praxi od testovací společnosti obdržíte po úspěšném testování rozbor vašeho webu, který bude obsahovat nalezené chyby (ať už chyby v oblasti grafického prostředí, funkčnosti nebo technologických aspektů). Společně také obdržíte i doporučení, jak web zdokonalit a připravit se tak na samotné spuštění bez žádných chyb.

Potřebuji uživatelské testování?

Pokud váš web slouží pouze k osobní prezentaci, nebo neplánujete web provozovat za účelem prodeje, je jasné, že investovat vysoké částky do uživatelského testování webu není pro vás jednoznačně důležité. Mohli byste totiž investovat i mnohem větší částku, než jaká byla potřebná ke spuštění a provozu webu. Uživatelské testování je důležitá část procesu, ale význam má hlavně v případě, jedná-li se o takový web, kterým bude procházet větší počet návštěvníků, nebo složitý, strukturovaný web, kde existuje vyšší šance, že se na nějaké úrovni bude skrývat chyba.

Péče o webové stránky

Doposud jsme rozebírali jednotlivé kroky tvoření webu. Předchozí kapitola se týkala uživatelského testování webu, což by v mnoha případech byl poslední krok před jeho spuštěním. Pokud tedy máte web připravený ke spuštění, otestovaný, může se zdát že veškerá práce a starosti jsou u konce. Bohužel to tak samozřejmě není, protože po samotném spuštění webu přijde mnoho dalších starostí spojených s péčí o web a udržování webu v provozu.

Na web bude pravděpodobně v určitém časovém okruhu proudit nějaký objem uživatelů, a každá návštěva by měla proběhnout přesně tak, jak jsme zamýšleli. Web ale může během provozu čelit několika problémům, které musíme sledovat a v případě potřeby umět urychleně vyřešit, aby se zamezilo zobrazování chybného webu dalším návštěvníkům.

Tomu, jak se uživatelé pohybují na webu jsme mohli porozumět provedením uživatelského testování. Jak ale získáme data a představu o chování uživatelů po spuštění webu? Taková data již budou odpovídat skutečnému chování uživatelů, některé údaje je schopné měřit dokonce v reálném čase, jako například přehledné zobrazení uživatelů, kteří jsou právě na některé z vašich webových stránek, o kterých se můžeme dozvědět mnoho údajů – odkud se připojují, jaký je jejich jazyk (jazyk prohlížeče nebo systému který využívají), nebo jak dlouho na stránkách stráví.

Uživatelská data

Všechny údaje, které se nám mohou při analýze webových stránek hodit nemusí uživatelé nikam zadávat ani odesílat přímo vám k analýze. Při procházení webu není žádný uživatel naprosto anonymní díky souborům cookies, které se automaticky ukládají do databáze prohlížeče uživatele při návštěvě webu. Tyto soubory obsahují základní informace, které mohou pomoci alespoň minimálně zařadit uživatele do nějaké skupiny. Informace jako jazyk prohlížeče, přibližná poloha dle veřejné IP adresy, věk dle účtu Google, který používáme při prohlížení webu a řada dalších údajů, které zanecháváte při prohlížení webu jako svoji „stopu“.

Možná jste se již setkali s nutností souhlasit se zpracováním osobních údajů a využíváním souborů cookies za účelem přizpůsobení reklamy a služeb. A právě toto okno, které se dnes vyskytuje na většině webů vám dává najevo, že při prohlížení webu bude jeho majitel sbírat tyto údaje a následně je využívat za účelem marketingové analýzy nebo personalizované reklamy.

Analytické nástroje

My jako vlastníci webu můžeme stejně tak tyto data využít za stejným účelem. Je jasné, že výstupy z velkého množství dat, jejich sběr a rozdělení nejsme schopni dělat sami. Pro jejich zpracování však potřebujeme zpravidla nástroj třetí strany.

Jedná se o analytické nástroje – služby, kterým po přidělení přístupu na váš web (zabudováním části kódu do zdrojového kódu vašeho webu) umožníme programu získávat data o uživatelích, návštěvnosti jednotlivých stránek a dalších užitečných dat, které v uživatelském rozhraní přehledně vidíme pohromadě ať už v reálném čase nebo souhrnně historicky. Dále jsme schopni data využít a vytvořit výstup, který nám pomůže v případě nutnosti úpravy webu.

Google Analytics

Pravděpodobně nejznámějším volně dostupným analytickým nástrojem je Google Analytics. Tato služba z rodiny Google produktů poskytuje základní možnost kontroly nad webem a sledováním chování jednotlivých uživatelů. Implementace do webového prostředí je poměrně jednoduchá – stačí umístit na jednotlivé stránky vašeho webu kousek kódu, díky kterému umožníte odesílání dat do rozhraní Google Analytics. Je důležité podotknout, že samotná implementace Analytics do prostředí vašeho webu vám sice dá některá konkrétní data, ale pro přesnější výstupy a rozhodnutí, jak web zdokonalit, je třeba umět se v datech orientovat a rozumět tomu, co který údaj znamená.

Zjistit potřebné údaje z obsáhlých tabulek a pojmů může být někdy pro majitele webu složité, z toho důvodu se dnes můžeme setkat se společnostmi, které se zabývají webovou analytikou pro své zákazníky. Díky tomu, že se přístup do Google Analytics dá přidělit během pár kliků a zadáním e-mailové adresy, je dnes běžné, že se o webovou analytiku stará jedinec nebo společnost, která dokáže z dat vytvořit efektivní výstup a doporučení na úpravu webu tak, aby se jeho funkčnost udržovala nebo zlepšovala.

Měřitelná data z webu

Ať už se pro webovou analytiku rozhodneme využívat Google Analytics nebo jakýkoliv jiný nástroj, výstupem bude velké množství dat, která samozřejmě musíme nějak využít. Pokud webovou analytiku pro váš web spravuje nějaká společnost, zpravidla obdržíte jako výsledek přímo doporučení, co na webu konkrétně zlepšit a kterých stránek nebo prvků webu se to týká.

Může se jednat i o problémy, které na první pohled nemusí být jasné. Díky webové analytice také můžeme objasnit chování uživatelů, nebo důvod, proč na našem webu neproudí dostatečné množství uživatelů. Pro vaši představu jsme vybrali několik pojmů a prvků, které jsou v oblasti webové analytiky stěžejní.

Dimenze a metriky

Tyto dva pojmy jsou velmi důležité pro celou tématiku webové analytiky, jelikož tvoří dvě základní skupiny rozdělení získaných dat od uživatelů webu.

Pojem dimenze znamená jakoukoliv specifikaci, kterou je možno vyjádřit slovy. Může se tedy jednat například o zařízení, ze kterého se uživatel připojil, zemi, jazyk jeho prohlížeče nebo zdroj odkud se na vaši stránku uživatel dostal.

Oproti tomu metrikou se již rozumí veškerá data vyjádřená v číslech, to znamená počet uživatelů aktuálně připojených na váš web, nebo v historickém časovém horizontu, procento nových uživatelů nebo čas který na stránce uživatel stráví.

Uživatelé, návštěvy a zobrazení

Tyto tři pojmy, které konkrétně využívá Google Analytics, slouží k měření počtu uživatelů, kteří navštěvují váš web. Jejich význam může být na první pohled podobný, ale v oblasti webové analytiky se zcela jistě liší.

Pojem uživatel udává počet unikátních uživatelů, kteří se na váš web připojí. Každý z nich může být rozlišen díky unikátní IP adrese, nebo Google účtu, z kterého se na web připojuje.

Jeden uživatel však může generovat hned několik návštěv – například, pokud web navštíví poprvé, a za několik dní se na něj opět vrátí a další den se vrátí znovu, aby dokončil nákup nebo jinou akci. V analytickém nástroji také můžeme měřit například i průměrnou délku jedná návštěvy.

A nakonec zobrazení stránek, které udává, kolik stránek celkem uživatelé zobrazili v průběhu návštěv vašeho webu. S tímto termínem také úzce souvisí pojem počet stránek za návštěvu, díky kterému máme jasno, kolik v průměru uživatel na našem webu navštíví stránek během jedné návštěvy.

Source/Medium

Tyto dva pojmy využíváme k určení destinace, odkud uživatel na náš web přišel, tedy kde klikl na nějakou formu odkazu, která ho převedla na náš web.

Pojem source je konkrétní web nebo služba, na které se uživatel nacházel a byl přesměrován na některou z našich stránek. V Google Analytics pod tímto označením můžeme tedy najít nejčastěji výsledky jako: Facebook, Google, Bing, Linkedin a další. Samozřejmě je tento výčet u každého webu jiný. Záleží na jeho účelu a funkci.

Medium je tedy kategorie, pod kterou spadá tento zdroj. Pokud uživatel na web dorazil díky vyhledávání ve vyhledávači Google, bude medium organic (organické vyhledávání). Pokud naopak uživatel klikl na nějakou z reklam, bude označena jako CPC (Cost-per-Click), pokud je odkaz na nějakém jiném webu nebo sociální síti, v Google Analytics se zobrazí jako referral.

Jako výslednou podobu dat source/medium tedy můžeme nejčastěji najít například google/organic, google/cpc, facebook.com/referral atd. První slovo vždy značí source, druhé (za lomítkem) medium.

V analytickém nástroji však můžete narazit také na spojení slov (direct)/(none) s poměrně vysokým počtem návštěv, které může být zpočátku nejasné. Tímto údajem myslíme počet uživatelů, kteří na web přišli ze zdroje, který se nedá identifikovat, nebo zadali URL přímo do adresového řádku prohlížeče, a vyhnuli se tak využití nějakého vyhledávače, jelikož si ze serveru vyžádali načtení přímo konkrétní stránky.

Bounce Rate

Bounce rate je dalším klíčovým pojmem v oblasti webové analytiky. Udává se v procentech a je to míra uživatelů, kteří po příchodu na web ihned odcházejí. Přesněji navštíví pouze jednu stránku a poté náš web opouští. U toho čísla se ale nemusíme bát vyšších hodnot. Za normu jsou požadovány hodnoty v rozmezí 40-50 %. Naopak příliš vysoké nebo nízké hodnoty jako 0 a 1 % nebo naopak 100 % nejsou důkazem skvěle vytvořeného webu, ale téměř vždy jsou způsobovány chybou, která způsobuje, že si analytický nástroj myslí, že lidé ihned odcházejí i když v prohlížení webu pokračují na další stránky.

Konverze

Jako konverze označujeme měřitelnou událost, kterou zákazník provede na našem webu. Zpravidla se tak měří takové akce, které následně slouží k měření účinnosti kampaně a pomáhá nám lépe nastínit cestu zákazníka a jeho akce.

Pokud například na webu nabízíme možnost přihlášení k odběru novinek prostřednictvím e-mailu, úspěšné přihlášení uživatele k odběru označujeme jako konverze.

V případě e-shopů by se mohlo jednat o počet uživatelů, kteří úspěšně provedou nákup. To, jakou akci budeme měřit na našem webu je zcela na našem výběru.

Nejde však měřit úplně každou operaci, jelikož měření probíhá opět v případě načtení kódu na konkrétní stránce. V praxi to tedy funguje tak, že po přihlášení k odběru je uživatel přesměrován na stránku s poděkováním a potvrzením, že přihlášení k odběru novinek proběhlo úspěšně. Pokud na tuto stránku jako majitel webu umístíme kód k měření konverzí, pokaždé, když některý uživatel stránku načte, v analytickém nástroji nám přibude jedna konverze.

Konverze tak slouží k měření skutečných zákazníků, kteří provedli nějakou akci prospěšnou pro naši firmu. Vysoká návštěvnost totiž nemusí nutně znamenat, že firma prodává nebo je úspěšná.

Jak na Google Analytics?

Uvedené pojmy jsou pouze výčtem těch nejpoužívanějších a pravděpodobně nejdůležitějších aspektů webové analytiky a Google Analytics konkrétně. Pokud budete chtít nějakou formu webové analytiky využívat, je vhodné si před implementací do webové struktury téma nastudovat více do hloubky nebo o pomoc požádat odborníky.

Webové analytice se dnes věnuje velké množství reklamních agentur a společností, které se o vaše stránky v tomto ohledu rádi postarají a doporučí vám konkrétní akce a úpravy, které je nutné na webu provést v zájmu lepšího výkonu a funkčnosti webu.

Pokud se však rozhodnete o Google Analytics studovat více ve vlastním zájmu, internet je plný základních návodů a doporučení, jak se v Google Analytics orientovat, které pomohou se základní orientací v prostředí Google Analytics a webové analytiky obecně.

Samotná společnost Google nabízí i několik online lekcí, které obsahují základní úvod do této problematiky nebo do prostředí nástroje Google Analytics.

Zpracování získaných dat

Všechna data o uživatelích z našeho webu, ať už se jedná o dimenze nebo metriky, nám sama o sobě web nezdokonalí. Většinou jsou podávána v tabulkách nebo grafech, které musíme nějakým způsobem interpretovat, aby nám dávala smysl. Google Analytics je tak účinný nástroj, ale pouze pro toho, kdo se umí v datech orientovat a umí z velkého množství dat vyčíst přesně to, co je pro náš web důležité a co chceme vědět.

Zejména je důležité například časové rozhraní zobrazení dat, jelikož takové nastavení je zcela na potřebě uživatele a potřebě konkrétního webu. Časově ohraničená data se tak dají srovnávat s předchozím obdobím nebo s konkrétním výběrem období.

Stejně tak se dá publikum rozdělit na segmenty, což může být užitečné zejména při zkoumání chování konkrétních cílových skupin, jako například uživatelé mobilních telefonů, publikum, které na web přichází z placených reklam atd. Výběr segmentů má ohromné množství možností a je opět zcela na uživateli, které z nich jsou pro něj a pro jeho web užitečné.

Profesionální analýza webu

Je tedy jasné, že webová analytika je velmi rozsáhlé a komplexní téma, a pokud svůj web chceme podrobit podrobné analýze a následně najít jeho slabé stránky a potencionální příležitosti ke zlepšení, zabralo by nám poměrně dlouhou dobu pouze porozumět tématice webové analytiky a používání Google Analytics.

V dnešní době však řada společností poskytuje služby webové analytiky pro zákazníky, ať už jednorázově nebo dlouhodobě. Data z vašeho webu tak dostanou do rukou skuteční odborníci, kteří se v nich dobře orientují, dávají jim smysl a mohou je spojit se skutečným chováním zákazníků.

V případě jednorázové služby se většinou jedná o analýzu současného webu, nalezení jeho slabých stránek a příležitostí, aby se následně mohl pro společnost vytvořit nový, dokonalejší web, který bude fungovat o něco lépe.

Dlouhodobá spolupráce ale pro vlastníka webu znamená, že je web pod téměř neustálým dohledem a v případě chyb nebo nutnosti oprav máme ihned po ruce daty podložená doporučení, která nám usnadní naše rozhodnutí.

Vzhledem k tomu, že online prostředí je neustále v provozu a mění se neuvěřitelně rychle, je samozřejmě důležité mít přehled o dění na našem webu a o chování našich zákazníků. Řada společností tak nabízí dlouhodobou spolupráci v oblasti webové analytiky, díky které můžete dostávat pravidelné reporty a doporučení ohledně výkonu vašeho webu a chování zákazníků.

Většina společností se však opět specializuje na celou řadu služeb v oblasti webu a online prostředí. Pokud jste tedy svěřili například kompletní tvorbu vašeho budoucího webu do rukou profesionálů, většinou stejná společnost nabízí i služby z oblasti webové analytiky.

Optimalizace webových stránek

V současné době můžeme na internetu najít ohromné množství webů s různými účely, kdy každý z nich reprezentuje jinou organizaci nebo myšlenku. Jsou tvořeny jiným způsobem a na každém z nich je jiný obsah. To, aby se dostal požadovaný web přesně tomu zákazníkovi, který jej hledá, nám usnadňují vyhledávače (Google, Seznam, Bing atd.). Každý z těchto vyhledávačů využívá pokročilou technologii k vyhledávání databáze webových stránek, které dle obsahu nabídne uživateli na stránku vyhledávání. V oblasti webové analytiky pro stránku s výsledky vyhledávání využívá termín SERP (Search Engine Results Page).

Jedním ze způsobů zobrazení vašeho webu na stránce výsledků může být samozřejmě placená reklama, která se zobrazuje jako první. V takovém případě se reklama zobrazuje podle předem určených klíčových slov. Když uživatel některé klíčové slovo zadá do vyhledávače, systémem aukce se draží reklamní plocha, kam je následně umístěn odkaz na konkrétní stránku, která je pro klíčové slovo relevantní a za inzerci nabízí nejvíce.

Kromě placené reklamy ale stránka výsledků vyhledávání obsahuje také neplacené odkazy neboli organické vyhledávání. Co ale ovlivňuje zobrazování odkazů této kategorie?

Daný vyhledávač při zadání klíčových slov prohledává weby, které s vloženým klíčovým slovem souhlasí. Rozhodně ale nečte celý obsah webové stránky. Za tímto účelem slouží předem definované parametry, které tvůrce webu upravuje tak, aby byly pro vyhledávače srozumitelné a dostali se k cílové skupině.

SEO

Optimalizaci stránky tak, aby vyhovovala vyhledávačům a objevila se na stránce s výsledky se obecně říká SEO, neboli Search Engine Optimalization. Označujeme tak proces úpravy obsahu webu za účelem lepšího zobrazování ve vyhledávači a zvýšení úspěšnosti našeho webu.

Které parametry naší webové stránky jsou tedy pro vyhledávače důležité?

Titulek stránky

Titulek stránky neboli meta title je základní parametr při tvorbě webových stránek. Jedná se o stručné spojení slov, které popisuje obsah a účel stránky. Zobrazuje se také jako název stránky při otevřené záložce v internetovém prohlížeči, nebo jako modrý text ve výsledcích vyhledávání, na který klikáme.

Meta popisek

Meta popis (Meta description) je dalším prvkem klíčovým pro optimalizaci webu pro vyhledávače. Jedná se o stručný popisek toho, co stránka obsahuje, v tomto případě je již delší – cca 140-160 znaků. Tento text také můžeme vidět na stránce výsledků vyhledávání, jako text pod odkazem, který obsahuje bližší informace ohledně nabízené stránky.

Snippet

Featured Snippet je jednoduše to, co tvoří stránku s výsledky vyhledávání. Každá ze zobrazených stránek se zobrazuje jako vlastní snippet, který obsahuje konkrétní URL adresu, kam vás odkaz zavede, titulek stránky a meta popisek stránky.

Nadpisy

Nadpisy jsou důležitým faktorem při psaní jakéhokoliv textu na váš web. Jak v samotném kódu, tak v nástrojích pro správu obsahu je totiž možné nastavit intenzitu jednotlivých nadpisů. Největší – nadpis H1, je hlavním nadpisem. Dále je stejným způsobem možné tvořit podnadpisy, tedy H2, H3 atd.

Pro vyhledávače je klíčové, co nadpisy obsahují. Je vhodné do nadpisu vložit relevantní klíčové slovo, zvolit ideální délku a přemýšlet nad strukturou stránky, tzn. kolik nadpisů jaké úrovně se na ní nachází a co obsahuje.

Titulky obrázků

I když je technologie k rozeznání obsahu fotografie dnes již velmi pokročilá, vyhledávače nejsou schopny identifikovat obsah webu dle jeho vizuální části. Jak tedy poznají, které obrázky máme na webu umístěné a co na nich je?

Slouží k tomu dva parametry, které přidělujeme obrázkům předtím, než je nahrajeme na náš web. Jedná se o alternative text (atribut alt) nebo title, tedy o slovní popis obrázku a jeho titulek. Oba parametry je opět možné zadat přímo ve webovém kódu, stejně tak je nabízí k vyplnění i nástroje pro správu obsahu při každém nahrávání fotky na web. Alternative text je slovní popis toho, co se na obrázku nachází a k čemu slouží. Pokud někdo nevidomý zobrazí web pomocí nástroje, který převádí web do čteného textu, z tohoto obrázku přečte právě jeho alternative text. Oproti tomu title je text, který se zobrazí, pokud na obrázek najedeme myší. Může se tedy jednat o dodatečné informace, které chceme uživateli o obrázku říct. Není to ale nutnost, jelikož si tento text zobrazí pouze ti uživatelé, kteří zařízení ovládají myší.

Použití klíčových slov

To, jakým způsobem umístíme na náš web klíčová slova pochopitelně výrazně ovlivňuje to, jak tento web bude vnímán vyhledávači. Již jsme zmínili, že klíčová slova je důležité uvádět v nadpisech nebo popisu stránky. U těchto parametrů však míra použitelnosti klíčových slov zdaleka nekončí.

Při tvorbě jakéhokoliv textu na náš web musíme dbát na to, aby obsahoval taková klíčová slova a slovní spojení, která odpovídají obsahu stránky a jejímu účelu. Je tedy vhodné si před psaním nového textu na stránku taková klíčová slova předem určit a otestovat, zdali jsou skutečně vhodná. Na internetu můžeme za tímto účelem najít několik nástrojů, díky kterým můžeme určit míru vyhledávání jednotlivých klíčových slov za určité časové období. Díky tomu si předem můžeme stanovit přesně taková klíčová slova, která jsou pro náš web a chystaný text relevantní.

Základní nástroj pro vyhledávání keywords nabízí i Google v rámci služby Google Ads, která slouží k online inzerci vašeho webu na principu PPC (Pay Per Click). Na internetu je však možné najít i další nástroje, které fungují na podobném principu, některé jsou dokonce o něco zdokonaleny. Díky tomu se u těchto nástrojů opět můžeme setkat s placenou verzí, která uživateli zpřístupní všechny výhody a zjednoduší způsob vyhledávání a testování klíčových slov.

Rychlost webu

Rychlost webu je v poslední době stále důležitějším tématem v oblasti online prezentace, webových stránek a jejich optimalizace. To, za jakou dobu se web a jeho jednotlivé stránky načítají je jak pro návštěvníky, tak pro vyhledávače velmi klíčovým faktorem. Z praxe můžeme sami znát několik případů, kdy se nějaká stránka načítá delší dobu. Může to být způsobeno pomalým internetovým připojením, ale také tím, že stránka obsahuje takové množství dat, že se jednoduše načítá déle. V tom případě uživatel nečeká většinou déle než přibližně 5 sekund, než stránku opustí. To je samozřejmě pro nás, jako majitele webu, zcela nežádoucí, jelikož ztratíme uživatele a potenciálního zákazníka ještě před tím, než vůbec na náš web vstoupí.

Již víme, že celý náš web je nějaké množství dat, které ukládá webový server, a uživatel při zobrazení našeho webu musí data dočasně stáhnout. Objem dat by tedy měl být co nejmenší, aby se uživateli zobrazil co nejrychleji. Je jasné, že délka textu tento faktor neovlivní, jelikož text zabírá nejmenší podíl webových dat.

Pozornost bychom měli věnovat obzvláště multimédiím, jelikož právě videa a fotky jsou často velmi objemné. U webů s pokročilou kvalitní grafikou nebo galerií fotek tedy hrozí, že se uživateli mohou načítat delší dobu.

Jak tedy takový problém vyřešit? Rozhodně bychom neměli nahrávat fotky a videa v původní kvalitě. Pokud jsou vaše fotky nebo grafika ve formátu .JPEG nebo .PNG, hrozí vám obdobný problém, jelikož tyto formáty jsou poměrně zastaralé a nevhodné pro rychlé načítání webových stránek. Moderní formáty jako .WebP nebo .AVIF jsou vytvořené přímo pro webovou tvorbu a nabízejí lepší kompresi, rychlost načítání za použití menšího množství dat.

Tuto činnost si samozřejmě můžeme opět usnadnit, pokud využíváme některý z editorů webových stránek nebo CMS systémů. Řada těchto nástrojů totiž převádí multimédia do požadovaných formátů automaticky, případně za použití plug-inu.

V případě videí můžeme použít některý z nástrojů na změnu formátu videa do vhodnějších formátů, jako .MP4 nebo .WebM. Na internetu můžeme najít velké množství online nástrojů, tzv. „video converter“, které nám během pár minut video převedou do požadovaného formátu. Video také můžeme nahrát na některou video platformu, jako YouTube nebo Vimeo. Na webové stránce tak můžeme zobrazit přímý odkaz na vybranou platformu, kde se bude video načítat nezávisle na naší stránce, jelikož je nahráno na serveru vybrané služby.

Odkazy na webu

Ať je náš web jakkoliv komplexní, měli bychom ho dostatečně provázat odkazy. Může se jednat o externí odkazy – ty, které uživatele přesměrují na odlišný web, například stránky partnera nebo web služby, o které píšeme. Dalším typem odkazu je poté interní, nebo vnitřní, který uživatele přesměruje pouze v rámci našeho vlastního webu. Takové odkazy se dají využít například jako vodítko zpět na domovskou stránku nebo do menu z nějaké specifické podstránky. Uživateli se tak výrazně usnadní orientace na vašem webu. Pokud například dočte nějaký článek, který hledal, může se rozhodnout web opustit. Pokud ale pod článek umístíte několik odkazů na doporučené stránky nebo na další části webu, zvýšíte pravděpodobnost, že na webu zůstane déle a uvidí váš další obsah.

Při psaní textů a tvoření jednotlivých webových stránek tedy dbejte na to, aby byla daná stránka dostatečně propojená jak s externími stránkami, tak s dalšími stránkami na našem vlastním webu. Je vhodné se zamyslet, jaké další části našeho webu právě s tímto článkem a stránku souvisí, co by mohlo uživatele po zjištění informací dále zajímat nebo co mu nabídnout, aby náš web hned neopustil.

K čemu je SEO důležité?

Každý uživatel internetu dnes při jeho prohlížení využívá nějakou formu vyhledávače. U drtivé většiny to bude samozřejmě Google, který je v této oblasti bezesporu jedničkou na trhu. Se stále rostoucí dostupností internetu, kdy zároveň klesá obtížnost vytvořit nový web za jakýmkoliv účelem, se internet stále více a více zaplňuje weby a daty. Běžný uživatel tak má často problém najít stránku, kterou vyhledává, mnohdy také můžeme narazit na celou řadu webů se stejným účelem.

Právě díky lepší organizaci jednotlivých webů a jejich lepší vyhledávání existuje obor SEO. Obecná pravidla pro jednotlivé vyhledávače jsou samozřejmě stanovena konkrétní společností, v tomto případě Google. Je vhodné tedy sledovat trendy v oblasti SEO, abychom byli připraveni na případné změny, a mohli rychle reagovat optimalizací našeho webu. V současné době se může jednat například o nárůst trendu ohledně rychlosti webu a načítání stránky. „Pomalé“ weby, které se dlouho načítají tak mohou nejen působit špatným dojmem na návštěvníky, ale také hrozí, že se nebudou zobrazovat na vyšší pozici v organickém vyhledávání. Je proto vhodné věnovat se optimalizaci webu pro vyhledávače, můžeme tím předejít špatným výsledkům z organického vyhledávání, i přes to, že máme obsah po grafické i obsahové stránce v pořádku.

SEO nástroje

Jak tedy zjistit, zdali náš web obsahuje prvky, které je třeba optimalizovat, nebo zdali máme na stránce dostatek klíčových slov a správnou strukturu nadpisů? V tomto případě nám opět může pomoci celá řada tzv. SEO nástrojů, které nám pomohou najít potencionální možnost zlepšení, nebo nám poskytnou doporučení, co konkrétně na stránce zlepšit.

Stránky jako Google PageSpeed Insights, Ahrefs Webmaster Tools nebo Google Lighthouse nám pomohou stanovit přehledně míru, do jaké máme web optimalizovaný, a jaké je tedy jeho SEO skóre. Bývá také často rozdělený na několik kategorií, jako jsou Výkon, Obecná doporučení, textové SEO a další. Každá z těchto kategorií má tak vlastní skóre použitelnosti, díky kterému máte hned lepší přehled o tom, co je na webu třeba lépe optimalizovat.

Další typ SEO nástrojů mohou být takové nástroje, které již během tvorby jednotlivých stránek nebo textů doporučují takové akce, aby výsledná stránka byla vhodně optimalizovaná. Řada těchto nástrojů funguje totiž jako plugin do konkrétního webového editoru, jako například WordPress. Při přidání takového nástroje do vašeho WordPress systému se vám v rozhraní nově objeví přístup do SEO optimalizace. Mnohdy také narazíte na SEO skóre přímo v editoru dané stránky. Nabízí vám zpravidla několik tipů, které pomohou zlepšení tohoto skóre.

Mezi nejznámější SEO pluginy pro WordPress patří například Yoast, All in One SEO nebo SEMRush. Vzhledem k stále rostoucímu počtu webů, pravidelným změnám v SEO trendech a snaze přiblížit webovou tvorbu široké veřejnosti se ale můžeme setkat s celou řadou obdobných nástrojů, které nám pomohou s optimalizací webu pro vyhledávače.

Shrnutí

Webová prezentace je dnes nedílnou součástí reklamního působení většiny firem. Proces ale může být značně komplikovaný a náročný, jelikož obsahuje celou řadu odvětví a specializací, které zpravidla není možné efektivně zvládnout sám. V našem článku jsme poskytli vhled do problematiky budování kvalitního webu od procesu nákupu domény a hostingu, přes vytváření grafické stránky webu a následně jeho obsahu, až po optimalizaci již spuštěného a fungujícího webu. Pokud jste v oblasti webové tvorby tápali nebo nenacházeli souvislosti, věříme, že díky našemu článku budete této problematice rozumět o něco více. Při tvorbě vlastního webu tak můžete některé procesy urychlit díky znalosti některých pojmů, nebo si usnadníte některá rozhodnutí, jelikož budete znát všechny dostupné možnosti.

Nezapomeňte, že v oblasti webové tvorby existuje dnes obrovské množství společností, které se touto problematikou zabývají a mohou vám pomoci s tvorbou optimálního webu. Svůj web tak můžete vložit do péče odborníků, kteří pro vás a vaši firmu rádi vytvoří web přesně dle vašeho přání a v případě nejasností nebo dotazů vám vždy pomohou.

Doufáme, že tento článek byl pro vás nápomocný a pomohl vám zorientovat se v problematice webové tvorby. Přejeme vám mnoho úspěchů ve vašem dalším webovém projektu.

V jakých městech tvoříme webové stránky:
Tvorba webových stránek Praha, Tvorba webových stránek Brno, Tvorba webových stránek Zlín, Tvorba webových stránek Olomouc, Tvorba webových stránek Ostrava

Co dále nabízíme?

Webový rozcestník a další doplňkové služby