Začněme jedním z nejčastějších důvodů zamítnutí reklamy na Facebooku – zařazením reklamy do speciální kategorie reklam. Speciální kategorie reklam jsou součástí reklam na Facebooku a Instagramu, které jsou často ignorovány. A čeho se tyto reklamy nejčastěji týkají? Většinou stránek, které propagují služby související se zaměstnáním, bydlením, úvěry nebo politikou. Právě těmto kategoriím věnuje Facebook velkou pozornost a pečlivě vybírá, kterým uživatelům bude takové reklamy zobrazovat. Zejména politické reklamy navíc musí procházet i delším schvalovacím procesem, než je tomu u zbytku. Pokud se tedy chcete vyhnout situaci, kdy Facebook vaši reklamu zamítne a neposkytujete výše zmíněné služby, vyhněte se této speciální kategorii obloukem.
Dalším častým důvodem zamítnutí reklamy na Facebooku jsou problémy s produktem. Při vytváření PPC reklamy je potřeba ujistit se, že v produktu, který se inzeruje, nejsou žádné chyby. Pokud chcete vědět, jak se vyhnout zamítnutí reklamy na Facebooku a čemu byste měli věnovat během procesu vytváření pozornost, přinášíme několik tipů.
Facebook má zavedené zásady, které odmítnou reklamy, pokud porušují pravidla pro omezený obsah. Omezený obsah je povolen, budete se však muset ujistit, že dodržujete pravidla související s tímto konkrétním omezením. Omezení obvykle vychází z oblasti, ve které žijete nebo kde inzerujete. Facebook navíc rozlišuje omezený obsah a zakázaný obsah. Ten omezený může být ve výjimečných případech schválen, avšak reklama musí splňovat určitá pravidla. Jedná se zejména o témata spojená s alkoholem, hazardními hrami, seznamkami, kosmetickými procedurami, léky či službami předplatného.
Zakázaným obsahem se naopak myslí ten, který bude zamítnut za každé situace. Mezi příklady zakázaného obsahu se řadí např. nelegální produkty či služby, diskriminační praktiky, tabák, konopí, sex, zbraně a střelivo atd. Pokud tedy vaše reklama spadá do jedné z těchto kategorií, s největší pravděpodobností vám bude zamítnuta. Jestliže však najdete prostor pro její opravu nebo se jednalo jen o nedorozumění např. v kontextu genderové diskriminace, existuje šance, že vám Facebook reklamu nakonec schválí.
Seznam zásad pro reklamu má Facebook skutečně dlouhý a jejich plné znění je k přečtení přímo na oficiálních stránkách. Pokud si proto chcete být jistí, že v případě potřeby budete vědět, jak se vyhnout zamítnutí reklamy na Facebooku, doporučujeme tyto zásady skutečně pročíst.
Prvním krokem při řešení zamítnuté reklamy je skutečně zjistit, zda byla vůbec zamítnuta. V některých případech se totiž stává, že je reklama zveřejněna, ale krátce na to jsme Facebook opustili a až zpětně zjistili, že kvůli rychlému opuštění reklama vůbec neběžela. Proto doporučujeme zůstat na Facebooku několik minut, abyste zjistili, zda vaše nedávná reklama prošla úvodním automatickým testem. Obecně je nejlepší se znovu přihlásit a ujistit se, že reklama dosáhla úrovně „Publikováno“ nebo „Aktivní“.
Řekněme tedy, že jste reklamu právě publikovali a máte pocit, že jste dodrželi všechna pravidla, navrhli přitažlivou reklamu a nastavili správné publikum. Kam se podíváte, abyste zjistili, zda byla reklama na Facebooku zamítnuta nebo přijata? Nelze plně spoléhat na to, že upozornění o zamítnuté reklamě vám přijde e-mailem či v kartě oznámení. Začněte proto tím, že se podíváte do Správce reklam na hlavním panelu svého profilu na Facebooku. Způsobů, jak zobrazit své minulé reklamy je však více. Jedním z nich je stránka Business Suite, Business Manager nebo Centrum reklam. Domníváme se však, že Správce reklam je zdaleka nejjednodušší možností pro práci s novými, starými a budoucími reklamami, přestože má Business Suite užitečné nástroje pro navrhování větších kampaní. Ve správci reklam, ve sloupci doručování můžete vidět, v jakém stavu je Vaše reklama, viz obrázek níže.
Všechny reklamy na Facebooku procházejí před zveřejněním několika automatizovanými kontrolními procesy, tzv. kontrola roboty. O tyto procesy se starají algoritmy a boti, což může být místy frustrující. Pokud bude reklama v tomto procesu zamítnuta, máte možnost oslovit tým zákaznické podpory. Té však může odpověď trvat poměrně dlouho. Nelepší tedy je vzít celý problém do vlastních rukou. Všechny zamítnuté reklamy totiž obsahují podrobnosti o tom, proč byly zamítnuty. Zobrazí se červená ikona a zpráva spolu s dlouhým popisem pravidla, které jste porušili. Často to má něco společného s obsahem v reklamě nebo s publikem, na které jste plánovali cílit. Bez ohledu na to, zda to považujete za oprávněné nebo ne, neexistuje způsob, jak problém vyřešit, dokud reklamu neupravíte a znovu ji neodešlete k další kontrole. Možná zjistíte, že potřebujete odstranit osobní nebo nevhodný obsah z textu nebo fotografie vaší reklamy. Jindy možná budete muset změnit cílovou skupinu nebo odstranit některé filtry, které jste zahrnuli. Vše záleží na důvodu, který vám ohledně reklamy Facebook poskytne. Poté již stačí znovu požádat o kontrolu a vyčkat.
U nastavování Facebook kampaní a po jejich publikaci se velmi často stává, že ačkoliv k tomu nemá FB žádný důvod, reklamy vám zamítne. Bohužel k mylným zamítnutím dochází v posledním roce mnohem častěji než dříve. Pokud jste však přesvědčení o tom, že Vaše reklama splňuje všechny náležitostí které splňovat má, tak nejjednodušším způsobem je odvolat se (na tlačítko jde kliknout přímo v kartě jednotlivé reklamy). Reklamu vám poté zkontrolují, avšak proces kontroly může trvat v rozmezí pár hodin až několika dnů. Nejdéle, co jsme na kontrolu čekali, bylo 7 dní. Většinou vám pak doručí i e-mail ve tvaru: „Na základě vaší žádosti o další kontrolu vaší reklamy jsme zjistili, že naše zásady pro reklamu splňuje.“ Pokud vám i po prvním odvolání se reklamu znovu zamítnou, tak zkuste reklamu poupravit. Vyměňte banner, lehce upravte textaci, cílení atd. (někdy i malá změna pomůže). A dejte znovu se odvolat. Držíme pěsti!
Klíčem k odmítnuté Facebook reklamě je zachovat klid. Ačkoli může být poměrně frustrující, že Facebook téměř nenabízí žádnou zákaznickou podporu, jednoduše zkuste reklamu upravit požadovaným způsobem a znovu ji odeslat ke kontrole. S kompletní správou vašich sociálních sítí a online marketingu si však poradíme i my – digitální agentura Expert Dev. Pokud se tedy chcete dohadům s Facebookem vyhnout, můžete se na nás obrátit a případné spory nechat na nás a našem marketingovém oddělení. Jedná se o elegantní řešení jak se vyhnout zamítnutí reklamy na Facebooku. Pro více informací si můžete přečíst články:
+420 608 657 281
info@expert-dev.cz
Adresa kanceláře
třída Tomáše Bati 87
760 01 Zlín, Česká republika